• ZPB

        •  

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          ZINTEGROWANA POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA

                       W roku szkolnym 2014/2015 nasza szkoła przystąpiła do projektu Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa – Szkoła Promująca Bezpieczeństwo.

                 Projekt Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa jest projektem holenderskim. W 1996 roku Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie rozpoczęła współpracę z Policją holenderską z regionu Hollands Midden. Początkowo był to projekt eksperymentalny i funkcjonował jako „Platforma bilateralna współpracy Polska – Holandia” i realizowano go w czterech miastach – w Łowiczu, w Pabianicach, w Olkuszu i w Suchej Beskidzkiej.

                     Z czasem Projekt stał się w Małopolsce projektem regionalnym i obecnie jest realizowany na terenie każdego powiatu województwa małopolskiego (placówki oświatowe oraz uczelnie wyższe).

                    Projekt funkcjonuje w oparciu o regulaminy zatwierdzone przez Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji i nalezą do nich „Regulamin nadawania certyfikatu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” oraz „Regulamin nadawania certyfikatu Uczelnia Wyższa Promująca Bezpieczeństwo”

                   Projekt tworzą Policja oraz tzw. partnerzy, czyli instytucje przystępujące do programu oraz sprawujące nad jego realizacją nadzór. Policja jest jednostką inspirującą i wspomagającą realizację projektu przez szkołę, ale do współdziałania zostały również zaproszone władze lokalne. Projekt ten na wstępie dzięki przeprowadzonym badaniom ankietowym, precyzyjnie określa problem istniejący w szkole i mający związek z bezpieczeństwem. Następnie, opracowuje się Zintegrowany Plan Przedsięwzięć, czyli ustalenie konkretnych działań, z określeniem terminu oraz wykonawcy zadania. Działania te zmierzają do zniwelowania problemu-jest to etap, na którym Policja sugeruje, bądź wskazuje możliwe rozwiązania, ale wyboru i deklaracji podjęcia się konkretnych działań dokonuje szkoła ubiegająca się  o certyfikat. Na koniec pozostaje już tylko realizacja Zintegrowanego Planu Przedsięwzięć.

                 Weryfikacja stopnia realizacji zadań prowadzona jest dwutorowo. Pierwszy etap odbywa się na poziomie placówki oświatowej, która dokonuje oceny efektywności podejmowanych działań. Drugi etap odbywa się w trakcie audytu przedcertyfikacyjnego, dokonywany jest on raz w roku w miesiącu maju bądź czerwcu.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Partnerzy projektu:

          • Urząd Gminy w Dębnie
          • Komenda Powiatowa Policji w Brzesku
          • Ochotnicza Straż Pożarna w Dębnie
          • Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
          • Parafia pw. św. Małgorzaty w Dębnie
          • Muzeum – Zamek w Dębnie
          • Dębińskie Centrum Kultury
          • Rada Rodziców