• Pasowanie na czytelnika

          • Dnia 17 kwietnia 2024 roku w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej „a” na czytelników. Dzieci znają już wszystkie litery alfabetu, potrafią czytać, więc pora na to, żeby samodzielnie wkroczyły w niezwykły świat bajek, baśni, powieści i opowiadań.

            Wybitny uczony Albert Einstein podobno powiedział kiedyś, że jedyne, co musi każdy koniecznie wiedzieć, to gdzie znajduje się biblioteka. Żeby uczniowie mogli korzystać z  wiedzy zawartej w książkach, przeżywać wspaniałe przygody i odbywać fascynujące podróże, Pani bibliotekarka wyjaśniła, jaki regulamin obowiązuje w bibliotece i jak należy go przestrzegać, jak trzeba obchodzić się z książkami.

            Potem dzieci rozwiązywały zagadki związane z książką i biblioteką. Odgadywali tytuły różnych książek po ilustracjach wykonanych przez starszych kolegów – czytelników blblioteki. Następnie wszyscy uczniowie uroczyście złożyli przyrzeczenie, że będą dużo czytać, szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

            Po przyrzeczeniu  Pani bibliotekarka dokonała uroczystego pasowania na czytelnika. Pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książki oraz dyplomy potwierdzające to doniosłe wydarzenie.

            Najmłodszym czytelnikom naszej biblioteki życzymy wspaniałych wrażeń z przeczytanych książek oraz tego, by czerpali z nich  jak najwięcej mądrości przekazywanych przez ich autorów.

          • ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" w tarnowskim teatrze

          • Zachęceni pozytywnymi opiniami pierwszoklasistów, uczniowie klas drugich oraz trzeciej wybrali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".

            ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" to spektakl w reżyserii Moniki Czajkowskiej powstały na kanwie książki Justyny Bednarek. Sztuka opisuje przygody dziesięciu skarpetek, chcących zmienić swoje dotychczasowe życie i wydostać się z kosza na brudną bieliznę. Zabawna i pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia skarpetek opowiada o tym, że każda osoba jest inna, a nasze potrzeby się różnią. Jednym zależy na karierze, a inni szukają bliskości.  Ktoś potrzebuje docenić swoją wyjątkowość, a ktoś inny spełnia się pomagając potrzebującym.  Najważniejsze, że każdy z nas – i skarpeta, i człowiek – może o sobie decydować.

            Uczniowie z uwagą i zaciekawieniem śledzili losy dziesięciu niezwykłych bohaterów, sztuka stała się dla nich szczególnie wartościowa ponieważ jej fragmenty omawiane były na lekcjach w ramach lektury. 

          • Pola Nadziei

          • Członkowie Klubu Wolontariusza działającego przy ZSP w Dębnie 7 kwietnia żonkilową kwestą na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza podsumowali akcję Pola Nadziei w swojej szkole. Zebrane środki zostaną przeznaczone na opiekę osób terminalnie chorych i ich rodzin.

            Wolontariusze działania rozpoczęli już wczesną jesienią, organizując kiermasz ciast, aby móc kupić cebulki żonkili, które w listopadzie posadzili przed szkolnym budynkiem. Wiosną kwiaty pięknie zakwitły i mogły być wręczone darczyńcom. Żonkile symbolizują nadzieję, którą młodzi ludzie niosą osobom chorym i potrzebującym pomocy.

            Wszystkim zaangażowanym w realizację akcji Pola Nadziei serdecznie dziękujemy!

          • Zebranie z rodzicami

          •  

            • 23 kwietnia (wtorek) odbędą się  zebrania z rodzicami

              - klasy I – III od  godziny 16.30

              - klasy IV – VIII od godziny 17.00 

          • Sprzątanie przez uczniów terenu wokół szkoły

          • 9 kwietnia 2024 r. dzieci z klasy I b korzystając z uroków pięknej pogody pomagały w sprzątaniu terenu w pobliżu szkoły.

            Zaopatrzone w rękawice i worki włączyły się do akcji by posprzątać „Naszą Ziemię”. Dzięki temu wokół szkoły zrobiło się czysto i przyjemnie.

            Głównym celem tej akcji było ukazanie uczniom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

          • Warsztaty ceramiczne w klasach I-III

          • 5 kwietnia uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie uczestniczyli w warsztatach ceramicznych.

            Technikę tworzenia przedmiotów z gliny przybliżyła dzieciom pani Urszula Mistarz, która na co dzień prowadzi pracownię ceramiczną MAULI w Gawłowie. Podczas spotkanie uczniowie dowiedzieli się jakie właściwości ma glina, co można z niej ulepić oraz mieli możliwość samodzielnego zmierzenia się z tym materiałem i spróbowania własnych sił w rzeźbieniu. Zadanie okazało się trudne i pracochłonne, ale dzieci z uśmiechem na twarzach i zapałem przystąpiły do zadania. Efektem ich pracy były piękne pudełeczka w kształcie serca, które zostaną wypalone w specjalnym piecu, a następnie ozdobione podczas kolejnych zajęć.

            Mamy nadzieję, że już niebawem uczniowie będą mogli pochwalić się efektami swojej pracy.

             

             

          • TEATRZYK "MAGICZNE SŁOWA"

          • 5 kwietnia do naszego przedszkola zawitał Teatr Bajka z przedstawieniem pt. „Magiczne słowa”. Wszystkie grupy przedszkolne oglądały przedstawienie.

            Przesłaniem płynącym z przedstawienia jest magiczna moc słowa „przepraszam”. Bajka opowiadała o dziewczynce imieniem Lenka, która była bardzo kapryśna i nie słuchała mamy. Pewnego dnia pokłóciła się z nią i uciekła z domu. W lesie spotkała zwierzęta, które chciały zostać jej nową mamą. Niestety okazało się, że żadne ze zwierzątek mimo chęci pomocy, nie potrafiło być rodziną dla Lenki. Po kolejnych przygodach dziewczynka bardzo tęskniła za rodziną i domem, bo tak naprawdę nigdzie nie było jej lepiej. Na szczęście spotkała kucyka, który pomógł zmęczonej dziewczynce dotrzeć do domu. Lenka zrozumiała swoje złe zachowanie i przeprosiła mamę oraz siostrę. Wszystko skończyło się szczęśliwie.

            Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały tą piękną bajkę, która dostarczyła wiele wzruszeń i emocji. Teatrzyk uzmysłowił dzieciom jak ważne w życiu jest używanie słów : Proszę, Przepraszam, Dziękuję oraz szacunek do drugiego człowieka.

             

          • Sowy z wizytą w bibliotece

          • 4 kwietnia 6 latki odwiedziły Publiczną Bibliotekę w Dębnie. Pani Joanna Wróbel wyjaśniła przedszkolakom zasady korzystania  i wypożyczania książek w naszej bibliotece. Poprowadziła wykład o szanowaniu książek oraz przeczytała bardzo ciekawą książkę pt.: „Bystre ciastko”, której autorem jest Jory John. Książka opowiada jak z cichego i zakompleksionego ciastka przeistoczyło się w pewne siebie i bystre Ciastko. Ważne by nie bać się i robić w życiu to, co się lubi i mieć wsparcie najbliższych.
            Wychowankowie z zaciekawieniem słuchali bajki i podziwiali piękne ilustracje. Pani bibliotekarka podarowała dzieciom piękne kolorowe zakładki do książek. Na koniec dzieci podziękowały laurką za wizytę w bibliotece.

          • Bajki, baśnie, bajeczki…

          • 4 kwietnia 2024 roku klasa I b wraz z wychowawczynią p. Karoliną Machowską odwiedziła bibliotekę szkolną.

            W czasie spotkania dzieci wykazały się doskonałą znajomością bajek, czego dowiodły podczas udziału w różnego rodzaju konkursach i quizach. Miały okazję do zapoznania się z różnorodnymi tematycznie książkami dla najmłodszych i z ogromną ciekawością wysłuchały wybranej baśni czytanej przez Panią z biblioteki.


            Spotkanie odbyło się w serdecznej i pełnej miłych wrażeń atmosferze.

             

          • Wiosna w grupie SOWY

          • Wiosna na stałe zagościła w grupie 6 latków. Przygotowania na jej przyjście trwały długi czas. Dzieci obserwowały przyrodę, zaznaczały każdego dnia pogodę w kalendarzu pogodowym. Na spacerach wsłuchiwały się w śpiew ptaków, które zadomowiły się u nas po długiej zimie i szukały  wiosennych kwiatów. W sali powstał kącik przyrodniczym, w którym przedszkolaki razem z panią zasadziły warzywa i kwiaty.

            Były tez zajęcia kulinarne ze zdrowymi kanapeczkami, wiosenne matematyczne i językowe zabawy oraz prace plastyczno-techniczne o tematyce świątecznej.

            Cieszymy się z tej pięknej pory roku, w której przyroda budzi się do życia i codziennie zachwyca nas swoim pięknem.  

          • GRATULUJEMY !

          • Miło nam poinformować, iż uczeń oddziału przedszkolnego Piotr Nosal zdobył 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka”.

            Na konkurs wpłynęło 1850 prac, w tym 222 prace z przedszkoli, 852 prace z klas I-III, 445 prac z klas IV- V oraz 331 prac z klas VI-VIII. Jury wyłoniło 12 laureatów i przyznało 45 wyróżnień. Prace laureatów zostały przesłane do Watykanu.

            Spośród 222 prac w kategorii przedszkole Piotruś zajął 1 miejsce, serdecznie gratulujemy naszemu uczniowi i życzymy dalszych sukcesów.

          • Konkurs plastyczny - BEZPIECZNIE NA WSI MAMY, BO O ZDROWIE DBAMY

          • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Placówka Terenowa KRUS w Brzesku zaprasza dzieci do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem: „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Celem konkursu kierowanego do uczniów wiejskich szkół podstawowych jest promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego oraz popularyzacja Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat, wskazującego na prace szczególnie zagrażające bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców wsi.

            Dotychczasowe edycje konkursu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem dzieci. Każdego roku uczestniczyło w nich ponad 30 tys. uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

            Tegoroczna edycja konkursu jest jednym z wielu działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników realizowanych w ramach projektu prewencyjnego Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś, którego celem jest m.in. zintegrowanie prowadzonych działań prewencyjnych KRUS na rzecz zmniejszenia liczby wypadków przy pracy i chorób zawodowych rolników pod jednym wspólnym hasłem i logotypem oraz zainteresowanie rolników i członków ich rodzin problematyką bezpieczeństwa pracy na wsi. W ramach projektu, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi sześć kampanii prewencyjnych, których zakres merytoryczny powinien znaleźć odzwierciedlenie w pracach plastycznych biorących udział w XIV edycji konkursu plastycznego:

            1. „Rola rolnika, by upadku unikał”;2. „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz”;3. „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”;4. „Rolniku, nie daj się kleszczom!”;5. „Kości i stawy też rolnika sprawy”;6. „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”.

            Zgłaszane do konkursu prace plastyczne muszą być dwuwymiarowe, wykonane w formacie A-3 i dowolnej technice, a ich treść powinna dotyczyć tematyki kampanii prewencyjnych, realizowanych w ramach projektu Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś.

            Prace konkursowe (opisana na odwrocie imieniem i nazwiskiem uczestnika konkursu) wraz z wypełnionymi przez rodzica/opiekuna prawnego Formularzem zgłoszeniowym (załącznik nr 1) Termin dostarczenia prac upływa z dniem 05 kwietnia 2024 roku (decyduje data wpływu do PT KRUS w Brzesku).

            Ocena zgłoszonych prac konkursowych zostanie dokonana przez komisje konkursowe z uwzględnieniem następujących kryteriów:1) zgodność z tematyką konkursu i jej trafne przedstawienie (max. 10 pkt);2) oryginalność i pomysłowość w zobrazowaniu tematu konkursu (max. 6 pkt);3) walory estetyczne pracy (max. 4 pkt).

            Autorzy najciekawszych prac na każdym etapie konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu.

            Formularz wraz z regulaminem dostępny jest na stronie internetowej: Strona główna - Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

             

          • Konkurs recytatorski

          • Konkurs recytatorski cieszy się w naszej szkole zawsze dużym zainteresowaniem uczniów. Tak było i w tym roku. Niestety jury musiało wyróżnić najlepszych – reprezentantów ZSP w Dębnie na konkursie gminnym. Wszyscy uczestnicy szkolnego etapu otrzymali pamiątkowe dyplomu i nagrody książkowe. Miło nam poinformować, że w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Poezja jest jak obraz” uczennica klasy III – Zuzanna Hojnowska zajęła pierwsze miejsce, zaś uczeń klasy Ia- Hubert Kowal został wyróżniony.

          • Odpłatność za obiady

          • Odpłatność za obiady za miesiąc MARZEC należy uiścić u intendenta do dnia  10.04.2024 r. 

            Opłata wynosi 90,00 zł  ( 18 x 5,00 zł)

             

            Prosimy o terminowe wpłaty!

          • Gramy w ulubione gry planszowe

          • Uczniowie klasy I b w ramach zajęć rozwijających uzdolnienia i zainteresowania matematyczne przynieśli do szkoły swoje ulubione gry planszowe.

            Celem akcji było uświadomienie i przypomnienie jak wiele korzyści przynosi nam taki rodzaj gier. Są one wspaniałą odskocznią od światła ekranu komputera i telefonu. Gry planszowe wspierają rozwój naszej wiedzy i wyobraźni, ćwiczą takie obszary naszego myślenia jak: pamięć, planowanie, liczenie oraz umiejętność wygrywania i przegrywania.

             

             

          • Święto Patrona

          • 22 marca obchodzono w naszej szkole Święto Patrona. Tadeusz Kościuszko
            urodził się 4 lutego 1746 roku. Był uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych, generałem, Naczelnikiem Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu w 1794 roku, które było próbą ratowania Rzeczpospolitej.

            W tym szczególnym dniu nasza szkołę odwiedzili znamienici goście:

            Wizytator Kuratorium Oświaty - Grzegorz Kubacki,

            Kierownik Spraw Obywatelskich, Sportu i Promocji - Anna Jakubas,

            Ksiądz Proboszcz Parafii p.w. Św. Małgorzaty w Dębnie - Paweł Bobrowski,

            Kierownik Muzeum Zamku w Dębnie  - Jolanta Januś-Koczwara,

            Dyrektor Dębińskiego Centrum Kultury – Łukasz Przybyło,

             przedstawiciele Rady Rodziców, Rady Sołeckiej i Koła Gospodyń Wiejskich.

            Pani Dyrektor, Bernadeta Lipińska przywitała zebranych i zaprosiła na przedstawienie przygotowane przez uczniów szkoły.

            Zebrani na apelu goście, nauczyciele i uczniowie zostali zabrani w niezwykłą podróż – podróż z Tadeuszem Kościuszką. Zawitali w Ameryce, o której wolność walczył nasz bohater, potem przenieśli się do Soplicowa, które zawsze było kolebką patriotyzmu i szacunku dla bohaterów. Na końcu stanęli na Krakowskim Rynku, gdzie Kościuszko złożył uroczystą przysięgę. Uczniowie zaśpiewali kilka pieśni, których teksty nawiązywały do wolności, niepodległości i umiłowania ojczyzny.

            Widzów wzruszyły również zaprezentowane tańce  - krakowiak i polonez, zaś cały spektakl ubarwiła scenografia i krakowskie stroje.

            Niech patron szkoły zawsze będzie autorytetem i inspiracją dla naszych uczniów.