• Muzyka łagodzi obyczaje

        • Innowacja programowa: „Muzyka łagodzi obyczaje”

           

                           Od 1 czerwca 2015 r. w naszej szkole rozpoczęliśmy realizację zadań związanych z wdrażaniem Innowacji programowej „Muzyka łagodzi obyczaje”.

          Głównym celem tego przedsięwzięcia jest:

          • Rozwijanie zainteresowań, zamiłowań i uzdolnień muzycznych
          • Stwarzanie możliwości aktywnego uczestnictwa w kulturze

           

          Realizacja innowacji przewidziana jest na dwa lata – zakończenie zaplanowano na 31 sierpnia 2017 r. Innowacją objęte będą dzieci z oddziałów przedszkolnych i wszystkie dzieci szkolne.

          Głównym autorem i koordynatorem Innowacji jest nauczyciel matematyki Dorota Ryba.

           

           

          Innowacja “Muzyka łagodzi obyczaje”

           

          Już drugi rok w naszej szkole realizowany jest program “Muzyka łagodzi obyczaje”. Koordynatorem realizacji tego programu jest nauczyciel matematyki Dorota Ryba.

          Zespół muzyczny prowadzony pod jej kierunkiem w dniu 24 listopada 2016 zaprezentował uczniom klas IV-VI koncert muzyczny poświęcony piosenkom śpiewanym i tworzonym w okresie II wojny światowej i Powstania Warszawskiego „ku pokrzepieniu serc”.

          Koncert poprzedzony był krótkim słowem wstępnym wprowadzającym w okoliczności i czas, w którym przyszło żyć naszym rodakom. Prowadząca Dorota Ryba zapoznawała uczniów z historią każdej piosenki wykonywanej przez uczennice należące do Zespołu. Uczniowie usłyszeli: Pałacyk Michla, Warszawskie dzieci, Hej chłopcy bagnet na broń, Marsz Mokotowa.

          Do Zespołu należą uczennice: Kamila Fikas (klasa III), Julia Fikas i Angelika Górka (klasa IV), Gabriela Chmielowiec (klasa V) i Agnieszka Daniel, Aleksandra Kozioł, Kinga Gurgul, Karolina Bilińska, Amelia Nieć, Nicola Kubala, Aleksandra Kubala (klas VI).

          W czasie koncertu Zespołowi akompaniowały: na skrzypcach – Aleksandra Kubala, na pianinie – Dorota Ryba.

           

          Dalsze koncerty w przygotowaniu.

          Opiekun grupy:

          Dorota Ryba

           

          Wycieczka do Kąśnej Dolnej

           

               W środę, 6 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy piątej udali się na wycieczkę do Kąśnej Dolnej w ramach Innowacji Programowej „Muzyka łagodzi obyczaje”. Odwiedzili zabytkowy dwór, który niegdyś był własnością wybitnego kompozytora, pianisty i polityka, Ignacego Jana Paderewskiego.

             

                   Ignacy Jan Paderewski herbu Jelita (urodzony 18 listopada 1860 roku w Kuryłówce, zmarł 29 czerwca 1941roku w Nowym Jorku) – polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy i polityk. W 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Paderewski był absolwentem Instytutu Muzycznego (późniejszego Konserwatorium Warszawskiego). Otrzymał m.in. Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.

           

                   Uczniowie obejrzeli krótki film poświęcony życiu i działalności Ignacego Jana Paderewskiego, a następnie zwiedzili dworek, który jest obecnie muzeum poświęconym pamięci wielkiego pianisty i polityka.

           

           

                  Następnie zwiedzali otoczenie dworu czyli piękny park, na który składały się stare drzewa i rozległy staw, bowiem majątek, jaki niegdyś zakupił Paderewski, był bardzo obszerny.

                  Z kolei uczestnicy wycieczki udali się do Skamieniałego Miasta  w Ciężkowicach, gdzie jedna ze skał nosi nazwę Grunwald. Znajduje się na niej pamiątkowa tablica, a obok niej wbite są dwa miecze na pamiątkę bitwy pod Grunwaldem. Tablicę tę ufundował Ignacy Jan Paderewski w 500 rocznicę wielkiego zwycięstwa Polaków nad Krzyżakami.

           

          W drodze powrotnej wszyscy podziwiali Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego znajdujące się w Lusławicach koło Zakliczyna.

                Krzysztof Eugeniusz Penderecki (ur. 23 listopada 1933 roku w Dębicy) – współczesny polski kompozytor, dyrygent i pedagog muzyczny, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach sześćdziesiątych. Były rektor, do dnia dzisiejszego profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Doctor honoris causa m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Yale, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego. Członek Polskiej Akademii Umiejętności. Honorowy obywatel Bydgoszczy. Prezes honorowy Związku Kompozytorów Polskich. Odznaczony Orderem Orła Białego.

           

           

           

           

           

           

          Wycieczka była bardzo ciekawa i na pewno pozostanie na długo w pamięci piątoklasistów zarówno ze względu na walory edukacyjne jak i rozrywkowe.

           

          Koncert wielkopostny

           

                     Tuż przed samymi Świętami Wielkanocnymi – 23 marca - zespół muzyczno-wokalny prowadzony przez Dorotę Rybę zaprezentował całej społeczności uczniowskiej piosenki wielkopostne. Każdy utwór poprzedzony był krótkimi refleksjami związanymi z okresem Wielkiego Tygodnia. Uczniom i rodzicom w czasie śpiewu akompaniowały na skrzypcach: Julia Derlaga uczennica klasy I a i Aleksandra Kubala reprezentująca klasę V oraz na fortepianie opiekun zespołu – Dorota Ryba.

           

                       Był to już trzeci z kolei występ Zespołu. Wcześniejszy odbył się 09 grudnia, o czym informowaliśmy już, kolejny 02 lutego, na którym zaprezentowane zostały polskie kolędy i pastorałki.

           

          Wyjazd do Filharmonii

           

                      W ramach realizacji zadań innowacji programowej, dnia 10.03.2016r. uczniowie szkoły odwiedzili krakowską filharmonie. Na miejscu uczestniczyli w koncie pt. „Muzyczne tajemnice”, który opowiadał o przygodach Babci Melodii i Dziadka Rytmusa.

           

           

           

                                                        Lekcja muzyki na żywo

                     W naszej szkole od 01 czerwca 2015 roku realizowana jest innowacja programowa Muzyka łagodzi obyczaje, i w związku z tym przedsięwzięciem, 09 grudnia cała społeczność uczniowska i dzieci przedszkolne wzięły udział w koncercie muzycznym „Polskie tańce narodowe w piosenkach”. Koncert ten przygotował zespół muzyczno-wokalny założony i prowadzony przez Dorotę Rybę – nauczyciela tutejszej szkoły. Zespół tworzą uczennice klasy V i VI oraz ich rodzice, na skrzypcach gra Aleksandra Kubala, a na pianinie towarzyszy jej Dorota Ryba. Występujący zaprezentowali pięć piosenek napisanych w rytmie tańców narodowych. Każda piosenka poprzedzona była krótką informacją dotyczącą tańca w rytmie, którego była skomponowana. Pani Dorota Ryba zwracała uwagę na charakter każdego tańca, jego tempo, rytm. Zachęcała do uważnego słuchania wykonywanych utworów. W związku z tym, że koncert dotyczył polskich tańców narodowych – wszyscy członkowie Zespołu ubrani byli w stroje ludowe pochodzące z różnych regionów Polski: region lubelski, cieszyński, śląski, krakowski i nasz strój dębiński. Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniowie mogli zobaczyć na żywo piękne stroje regionalne. Koncert zakończył konkurs dotyczący przedstawionych utworów. Uczniowie, którzy udzielili prawidłowych odpowiedzi otrzymali drobne nagrody.