• ODPŁATNOŚĆ ZA ŻYWIENIE

          • Odpłatność za obiady za miesiąc KWIECIEŃ należy uiścić u intendenta

            do dnia 10.05.2024 r.

            Opłata wynosi 100,00 zł  ( 20 x 5,00 zł)

             

             Prosimy o terminowe wpłaty!

          • WAŻNE

          •  

            2 maja 2024 r. (czwartek) jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

            Na wniosek Rodziców szkoła może zorganizować zajęcia świetlicowe. Zainteresowanych rodziców prosimy o złożenie wniosku w sekretariacie szkoły do dnia 29 kwietnia (poniedziałek) do godz. 12.00 ze wskazaniem godzin w jakich dziecko będzie przebywać na świetlicy.

          • Zwierzęta egzotyczne w naszej szkole

          • Dnia 23 kwietnia 2024 r. uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w „Żywej lekcji przyrody”.

            Czas spędzony z żywymi okazami pajęczaków, gadów i płazów, pochodzących z różnych kontynentów świata był okazją do bliższego poznania przedstawicieli tych grup zwierząt. 

            Uczniowie mieli okazję zobaczyć między innymi węże, traszki, jaszczurki, pająki. W trakcie pokazu najbardziej podobała się salamandra meksykańska i jeden z największych pająków na świecie - ptasznik olbrzymi. Uczniowie zdobyli nową wiedzą na temat budowy tych żywych organizmów, sposobu odżywiania i środowiska życia.

            Żywa lekcja przyrody była dla nich bardzo cennym doświadczeniem. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do odkrywania nowych pasji. 

             

          • Zapisy do szkoły muzycznej

          • Dnia 22 kwietnia w naszej szkole gościliśmy uczniów i nauczycieli z oddziału Szkoły Muzycznej w Porąbce Uszewskiej. Młodzi muzycy zaprezentowali przed uczniami swoje umiejętności tym samym zachęcając ich do podjęcia nauki gry na instrumencie.

            Korzyści płynących z nauki na instrumencie jest wiele. Nauka w szkole muzycznej jest bezpłatna, a zajęcia odbywają się w budynku Szkoły Podstawowej w Porąbce Uszewskiej. Badanie uzdolnień muzycznych odbędzie się 8 i 13 maja, więcej informacji i kartę zgłoszenia można znaleźć na stronie www.domoslawice.pl

             

          • Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

          • Dnia 18 kwietnia 2024 roku w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej „b” na czytelników.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

            W pierwszej części uczniowi dowiedzieli się, jak należy dbać o książki oraz czego nie wolno robić czytając książkę. Nasi najmłodsi uczniowie  odgadywali także bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni  i bajek. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarz Magdalena Wołek dokonała pasowania każdego z uczniów.

             

            Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom oraz zakładkę. Mamy nadzieję, że najmłodsi uczniowie rozbudzili w sobie potrzebę czytania oraz od tej pory będą często odwiedzali szkolną bibliotekę.

            Życzymy wszystkim wspaniałych przygód w zaczarowanym świecie książek. 

             

          • Plac zabaw jak nowy!

          • Nasze przedszkolaki z inicjatywy Rady Rodziców będą mogły bawić się na pięknie odnowionym placu zabaw.

            Pozyskane od sponsorów środki pozwoliły na pomalowanie obiektów i wymienienie drewnianych elementów, które z biegiem lat uległy zniszczeniu. Dzięki trosce i włożonej pracy rodziców ulubione miejsce przedszkolaków zostało posprzątane, a huśtawki, zjeżdżalnia i piaskownica zachęcają żywymi kolorami do korzystania z nich i spędzania czasu na świeżym powietrzu.

            Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie!

          • Pasowanie na czytelnika

          • Dnia 17 kwietnia 2024 roku w naszej szkolnej bibliotece odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy pierwszej „a” na czytelników. Dzieci znają już wszystkie litery alfabetu, potrafią czytać, więc pora na to, żeby samodzielnie wkroczyły w niezwykły świat bajek, baśni, powieści i opowiadań.

            Wybitny uczony Albert Einstein podobno powiedział kiedyś, że jedyne, co musi każdy koniecznie wiedzieć, to gdzie znajduje się biblioteka. Żeby uczniowie mogli korzystać z  wiedzy zawartej w książkach, przeżywać wspaniałe przygody i odbywać fascynujące podróże, Pani bibliotekarka wyjaśniła, jaki regulamin obowiązuje w bibliotece i jak należy go przestrzegać, jak trzeba obchodzić się z książkami.

            Potem dzieci rozwiązywały zagadki związane z książką i biblioteką. Odgadywali tytuły różnych książek po ilustracjach wykonanych przez starszych kolegów – czytelników blblioteki. Następnie wszyscy uczniowie uroczyście złożyli przyrzeczenie, że będą dużo czytać, szanować książki oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

            Po przyrzeczeniu  Pani bibliotekarka dokonała uroczystego pasowania na czytelnika. Pierwszoklasiści otrzymali zakładki do książki oraz dyplomy potwierdzające to doniosłe wydarzenie.

            Najmłodszym czytelnikom naszej biblioteki życzymy wspaniałych wrażeń z przeczytanych książek oraz tego, by czerpali z nich  jak najwięcej mądrości przekazywanych przez ich autorów.

          • Spotkanie z podróżnikiem - Egipt

          • W niezwykle ciekawą i pełną różnorodności podróż wyruszyli uczniowie naszej szkoły 9 kwietnia, uczestnicząc w zajęciach prowadzonych przez p. Krystiana Pyrzaka - podróżnika z grupy trzask.pl. Tematem spotkania tym razem stał się Egipt - państwo niezwykle barwne i tajemnicze, o niezwykłej historii związanej z faraonami i starożytnymi wierzeniami. Podczas prezentacji uczniowie mieli możliwość zobaczyć zdjęcia z najciekawszych miejsc Egiptu takich jak: Dolina Królów, delta Nilu czy pustynia Sahara, dowiedzieli się w jaki sposób dokonywano mumifikacji ludzkich ciał oraz co na targu wielbłądów robią egipskie dzieci zamiast chodzić do szkoły. Nie brakło też fotografii z Morza Czerwonego, którego brzegi pełne są turystów, kurortów, a wnętrze wypełnia piękna rafa koralowa.

            Tematów w prezentacji było oczywiście więcej. Nie brakło też rekwizytów i pamiątek przywiezionych z Egiptu, które były do dyspozycji uczestników po spotkaniu. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali barwnej opowieści o kraju położonym w delcie Nilu i kto wie, może i oni w przyszłości odwiedzą tę piękna krainę.

          • ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" w tarnowskim teatrze

          • Zachęceni pozytywnymi opiniami pierwszoklasistów, uczniowie klas drugich oraz trzeciej wybrali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl pt. ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek".

            ,,Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" to spektakl w reżyserii Moniki Czajkowskiej powstały na kanwie książki Justyny Bednarek. Sztuka opisuje przygody dziesięciu skarpetek, chcących zmienić swoje dotychczasowe życie i wydostać się z kosza na brudną bieliznę. Zabawna i pełna niespodziewanych zwrotów akcji historia skarpetek opowiada o tym, że każda osoba jest inna, a nasze potrzeby się różnią. Jednym zależy na karierze, a inni szukają bliskości.  Ktoś potrzebuje docenić swoją wyjątkowość, a ktoś inny spełnia się pomagając potrzebującym.  Najważniejsze, że każdy z nas – i skarpeta, i człowiek – może o sobie decydować.

            Uczniowie z uwagą i zaciekawieniem śledzili losy dziesięciu niezwykłych bohaterów, sztuka stała się dla nich szczególnie wartościowa ponieważ jej fragmenty omawiane były na lekcjach w ramach lektury. 

          • Pola Nadziei

          • Członkowie Klubu Wolontariusza działającego przy ZSP w Dębnie 7 kwietnia żonkilową kwestą na rzecz krakowskiego Hospicjum im. św. Łazarza podsumowali akcję Pola Nadziei w swojej szkole. Zebrane środki zostaną przeznaczone na opiekę osób terminalnie chorych i ich rodzin.

            Wolontariusze działania rozpoczęli już wczesną jesienią, organizując kiermasz ciast, aby móc kupić cebulki żonkili, które w listopadzie posadzili przed szkolnym budynkiem. Wiosną kwiaty pięknie zakwitły i mogły być wręczone darczyńcom. Żonkile symbolizują nadzieję, którą młodzi ludzie niosą osobom chorym i potrzebującym pomocy.

            Wszystkim zaangażowanym w realizację akcji Pola Nadziei serdecznie dziękujemy!

          • Zebranie z rodzicami

          •  

            • 23 kwietnia (wtorek) odbędą się  zebrania z rodzicami

              - klasy I – III od  godziny 16.30

              - klasy IV – VIII od godziny 17.00 

          • Sprzątanie przez uczniów terenu wokół szkoły

          • 9 kwietnia 2024 r. dzieci z klasy I b korzystając z uroków pięknej pogody pomagały w sprzątaniu terenu w pobliżu szkoły.

            Zaopatrzone w rękawice i worki włączyły się do akcji by posprzątać „Naszą Ziemię”. Dzięki temu wokół szkoły zrobiło się czysto i przyjemnie.

            Głównym celem tej akcji było ukazanie uczniom skutków zaśmiecania „świata”, wyjaśnienie konieczności ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że w ten sposób zdobyte doświadczenia zaowocują w przyszłości dobrymi ekologicznymi nawykami.

          • Warsztaty ceramiczne w klasach I-III

          • 5 kwietnia uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie uczestniczyli w warsztatach ceramicznych.

            Technikę tworzenia przedmiotów z gliny przybliżyła dzieciom pani Urszula Mistarz, która na co dzień prowadzi pracownię ceramiczną MAULI w Gawłowie. Podczas spotkanie uczniowie dowiedzieli się jakie właściwości ma glina, co można z niej ulepić oraz mieli możliwość samodzielnego zmierzenia się z tym materiałem i spróbowania własnych sił w rzeźbieniu. Zadanie okazało się trudne i pracochłonne, ale dzieci z uśmiechem na twarzach i zapałem przystąpiły do zadania. Efektem ich pracy były piękne pudełeczka w kształcie serca, które zostaną wypalone w specjalnym piecu, a następnie ozdobione podczas kolejnych zajęć.

            Mamy nadzieję, że już niebawem uczniowie będą mogli pochwalić się efektami swojej pracy.

             

             

          • TEATRZYK "MAGICZNE SŁOWA"

          • 5 kwietnia do naszego przedszkola zawitał Teatr Bajka z przedstawieniem pt. „Magiczne słowa”. Wszystkie grupy przedszkolne oglądały przedstawienie.

            Przesłaniem płynącym z przedstawienia jest magiczna moc słowa „przepraszam”. Bajka opowiadała o dziewczynce imieniem Lenka, która była bardzo kapryśna i nie słuchała mamy. Pewnego dnia pokłóciła się z nią i uciekła z domu. W lesie spotkała zwierzęta, które chciały zostać jej nową mamą. Niestety okazało się, że żadne ze zwierzątek mimo chęci pomocy, nie potrafiło być rodziną dla Lenki. Po kolejnych przygodach dziewczynka bardzo tęskniła za rodziną i domem, bo tak naprawdę nigdzie nie było jej lepiej. Na szczęście spotkała kucyka, który pomógł zmęczonej dziewczynce dotrzeć do domu. Lenka zrozumiała swoje złe zachowanie i przeprosiła mamę oraz siostrę. Wszystko skończyło się szczęśliwie.

            Dzieci z ogromnym zaciekawieniem oglądały tą piękną bajkę, która dostarczyła wiele wzruszeń i emocji. Teatrzyk uzmysłowił dzieciom jak ważne w życiu jest używanie słów : Proszę, Przepraszam, Dziękuję oraz szacunek do drugiego człowieka.

             

          • Sowy z wizytą w bibliotece

          • 4 kwietnia 6 latki odwiedziły Publiczną Bibliotekę w Dębnie. Pani Joanna Wróbel wyjaśniła przedszkolakom zasady korzystania  i wypożyczania książek w naszej bibliotece. Poprowadziła wykład o szanowaniu książek oraz przeczytała bardzo ciekawą książkę pt.: „Bystre ciastko”, której autorem jest Jory John. Książka opowiada jak z cichego i zakompleksionego ciastka przeistoczyło się w pewne siebie i bystre Ciastko. Ważne by nie bać się i robić w życiu to, co się lubi i mieć wsparcie najbliższych.
            Wychowankowie z zaciekawieniem słuchali bajki i podziwiali piękne ilustracje. Pani bibliotekarka podarowała dzieciom piękne kolorowe zakładki do książek. Na koniec dzieci podziękowały laurką za wizytę w bibliotece.

          • Bajki, baśnie, bajeczki…

          • 4 kwietnia 2024 roku klasa I b wraz z wychowawczynią p. Karoliną Machowską odwiedziła bibliotekę szkolną.

            W czasie spotkania dzieci wykazały się doskonałą znajomością bajek, czego dowiodły podczas udziału w różnego rodzaju konkursach i quizach. Miały okazję do zapoznania się z różnorodnymi tematycznie książkami dla najmłodszych i z ogromną ciekawością wysłuchały wybranej baśni czytanej przez Panią z biblioteki.


            Spotkanie odbyło się w serdecznej i pełnej miłych wrażeń atmosferze.

             

          • Wiosna w grupie SOWY

          • Wiosna na stałe zagościła w grupie 6 latków. Przygotowania na jej przyjście trwały długi czas. Dzieci obserwowały przyrodę, zaznaczały każdego dnia pogodę w kalendarzu pogodowym. Na spacerach wsłuchiwały się w śpiew ptaków, które zadomowiły się u nas po długiej zimie i szukały  wiosennych kwiatów. W sali powstał kącik przyrodniczym, w którym przedszkolaki razem z panią zasadziły warzywa i kwiaty.

            Były tez zajęcia kulinarne ze zdrowymi kanapeczkami, wiosenne matematyczne i językowe zabawy oraz prace plastyczno-techniczne o tematyce świątecznej.

            Cieszymy się z tej pięknej pory roku, w której przyroda budzi się do życia i codziennie zachwyca nas swoim pięknem.  

          • GRATULUJEMY !

          • Miło nam poinformować, iż uczeń oddziału przedszkolnego Piotr Nosal zdobył 1 miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Kartka Wielkanocna do Papieża Franciszka”.

            Na konkurs wpłynęło 1850 prac, w tym 222 prace z przedszkoli, 852 prace z klas I-III, 445 prac z klas IV- V oraz 331 prac z klas VI-VIII. Jury wyłoniło 12 laureatów i przyznało 45 wyróżnień. Prace laureatów zostały przesłane do Watykanu.

            Spośród 222 prac w kategorii przedszkole Piotruś zajął 1 miejsce, serdecznie gratulujemy naszemu uczniowi i życzymy dalszych sukcesów.