• Nasze przygody z Laboratorium Przyszłości

          • Uczniowie klasy czwartej omawiali w ostatnim czasie lekturę „Czerwone krzesło”. Przygody bohaterów podobały się wszystkim, dlatego postanowiono skorzystać z wyposażenia „Laboratorium Przyszłości” i wydrukować na drukarce 3D właśnie czerwone krzesło. Ten mały przedmiot będzie przypominał czwartoklasistom o historii Kukiego i jego rodziny.

             

          • Konkursy naukowe - podsumowanie

          • Zakończyła się pierwsza część – etapy szkolne - wszystkich NAUKOWYCH konkursów organizowanych lub współorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. Wyniki uczniów można sprawdzić i zweryfikować korzystając z listy uczniów ( i szkół ) umieszczonych przez pracowników kuratorium pod tym linkiem:

            https://kuratorium.krakow.pl/category/szkoly-i-placowki/konkursy-i-olimpiady/

            Uczniowie naszej szkoły awansowali do etapów rejonowych aż 7 konkursów NAUKOWYCH: Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego, Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego, Małopolskiego Konkursu Historycznego, Biblijnego Konkursu „Z dobrą nowiną przez życie”, XXVIII Konkursu  Historycznego  im. majora Marka Gajewskiego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887-1922 oraz Konkursu Tematycznego  „Polscy żołnierze w walce o wyzwolenie Włoch, Francji, Belgii i Holandii podczas II wojny światowej”. Poszczęściło się też naszym uczniom z Małopolskiego Konkursu z Fizyki ale trzeba uczciwie dodać ,iż na skutek błędu komisji konkursowej WSZYSTKICH uczniów, którzy zgłosili się do tego konkursu awansowano do kolejnej rundy.

                        Gratulujemy naszym uczniom sukcesu, który poprzedzony był ciężką pracą i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach i zajęcia jak najlepszego miejsca. Brawo dla : Lidii Nalepa kl.8 /konkurs historyczny/, Julii Derlaga kl. 8 / konkurs języka polskiego, konkurs „Polscy żołnierze…./, Franciszka Styrnie kl. 8 /konkurs historyczny „Losy żołnierza…”/, Barbary Bodura kl.7, /konkurs języka angielskiego/ oraz Samuela Hajduka  kl.5 /konkurs biblijny/ . Trzymamy za Was kciuki a wszystkich uczniów zachęcamy do naśladownictwa.   

          • Marcel Sacha wyróżniony !!!

          • Niezmiernie miło nam poinformować, że nasz uczeń Marcel Sacha z klasy 4 otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Moje kosmiczne wakacje” – organizowanym przez POLSKĄ AGENCJĘ KOSMICZNĄ. Uroczystość była transmitowana na kanale agencji w Internecie . Nagrodzony film Marcela musiał zmierzyć się z ponad 300 uczestnikami z całej Polski a mimo to jego wysyłki znalazły uznanie komisji konkursowej. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy dalszych , zwłaszcza w dziedzinie „kosmicznej”. Może kiedyś nasz absolwent poleci na księżyc?  A dziś wszystkim uczniom znów powtarzamy patrząc na Marcela: „PER ASPERA AD ASTRA”!

          • Andrzejki - magiczny dzień wróżb w przedszkolu i zerówce

          • Andrzejki, od bardzo dawna są tradycyjnym dniem wróżb. 3-4, 5 i 6 latki również chciały poznać uroki wróżb i właśnie z tego powodu, 29 listopada  wzięły udział w zabawie andrzejkowej (każda grupa w swojej sali).

            Przychodząc tego dnia do przedszkola, każdy przyniósł ze sobą dobry humor, mnóstwo energii i strój andrzejkowy. Nastrojowa muzyka i „czarodziejskie” dekoracje oraz Panie wprowadziły przedszkolaków w świat magii. Wszystko po to, by poznać kolejne wróżby, tańczyć w rytm ulubionych piosenek oraz wspólnie się bawić z kolegami.

            Pod opieką Pań przelewany był wosk przez dziurkę od klucza i odczytywany kształt. Dzięki zabawie dzieci dowiedziały się kim zostaną jak będą dorośli, jakie imię będzie mieć przyszła żona lub mąż, kto pierwszy założy rodzinę… Dodatkowo wiele radości przyniosły zabawy w kole, taniec na gazecie i z balonami, przejście przez błotniste bagno.

            W trakcie wspólnej zabawy, dzięki uprzejmości rodziców czekał na dzieci słodki poczęstunek. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię.

            Wszyscy bawili się naprawdę wyśmienicie.

             

          • Światowy Dzień Pluszowego Misia

          • Jak co roku, 25 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia.

            Każda z grup spędziła ten dzień bardzo ciekawie. Oprócz prezentacji na temat historii popularnego święta były ciekawostki o niedźwiadkach. Przedszkolaki bawiły się i tańczyły do muzyki z misiowymi przebojami odśpiewując Misiom 100 lat! Były zabawy na macie sensorycznej, przenoszenie małych misiów na łyżce, układanie pluszaków wg wielkości i koloru, rzucanie do celu. Najmłodsza grupa wykonała świeczkę z wosku a pozostałe przedszkolaki  prace plastyczne różnymi technikami.

            Na koniec był słodki poczęstunek zrobiony własnoręcznie przez naszych wychowanków oraz sesja zdjęciowa w fotobudce. To był świetny dzień pełen atrakcji.

          • Pokaz grupy artystycznej Rekonstrukte ,,Wrzesień 39"

          • 24 listopada uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie mieli okazję wziąć udział w pokazie grupy artystycznej ,,Rekonstrukte". Podczas pokazu przedstawione zostały elementy wyposażenia żołnierzy, sprzęt wojskowy oraz bezpieczne atrapy broni. Uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała żołnierska musztra, jak funkcjonowała łączność i zaopatrzenie za czasów II Wojny Światowej. Zajęcia okazały się niezwykle ciekawą i wartościową lekcją historii.

          • Drukarka 3D

          •  Przyszedł czas na wdrożenia do użytku w szkole urządzeń zakupionych w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”. Jednym z nich jest  drukarka 3D. Za jej pomocą możliwe jest pokazanie  uczniom sposobu tworzenia obiektów przestrzennych na podstawie komputerowego modelu. Warstwy układane są jedna na drugiej zgodnie z komputerowym modelem. Każda warstwa ma przy tym swoją wysokość, a im jest ona mniejsza, tym lepsza jakość wydrukowanego obiektu.  Uczniowie klasy 6 na lekcji techniki  skorzystali nie tylko z instruktażu dotyczącego  wydruku 3D w urządzeniu zakupionym przez szkołę, ale mogli samodzielnie uczestniczyć w prostych, a zarazem bezpiecznych czynnościach praktycznych związanych z obsługą drukarki - Adventurer 4. Tym razem to oni podziwiali drukowane przestrzennie drobne przedmioty, poznając sposób pracy urządzenia, materiał do druku oraz  akcesoria do obsługi wydruku.  Uczyli się  odczytywać  podstawowe parametry szkolnej drukarki 3D i inne dane dotyczące powstającego  przedmiotu. To, w jaki sposób urządzenie zostanie wykorzystane zależeć będzie w dużej mierze od wyobraźni – tak uczniów, jak i nauczycieli poszczególnych przedmiotów i edukacji.

             

          • „Laboratoria Przyszłości”

          • Dzięki pomocom dydaktycznym w które została zaopatrzona szkoła w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” lekcje fizyki urozmaicają „eksperymenty badawcze”. Klasa 7 przeprowadziła doświadczenia dotyczące wyznaczania masy ciała za pomocą wagi  oraz pomiaru siły za pomocą dynamometru, czyli inaczej siłomierza lub miernika siły, obserwując, że odkształcenie danego elementu sprężystego jest proporcjonalne do wartości działającej na niego siły. Działając praktycznie poznali zastosowanie dynamometru  w wielu dziedzinach życia: w technice (pomiary sił i momentów), w gospodarstwie domowym (wagi sprężynowe) w geodezji (do mierzenia siły naciągu taśm stalowych przy mierzeniu odległości) itp. Uczniowie klas 8 poznawali elektroskop czyli urządzenie służące do wykrywania ładunku elektrycznego. Obserwowali, jak w momencie dotknięcia naelektryzowanym ciałem elektroskopuelektrony spływają na listki, dzięki czemu ulegają one odchyleniu. Listki po naładowaniu ładunkiem przez dotyk lub indukcję odpychają się od siebie ponieważ ładunki jednoimienne się odpychają.    

                                                                   

            Na innych zajęciach dowiedzieli się jak działa maszyna elektrostatyczna i dlaczego następuje widoczny dla oka przeskok iskry. Tajemnicą nie jest, że kulki iskiernika są połączone z dwiema wewnętrznymi okładkami butelki lejdejskiej, a okładki zewnętrzne tych butelek są połączone prętem poziomym, dlatego podczas obracania tarczy powstają ładunki, które są zbierane przez grzebienie i między iskiernikami powstaje duża różnica potencjałów, co powoduje przeskok iskry. Poprzez zabawę z pozyskanym sprzętem uczniowie uczą się o nowych rzeczach w sposób praktyczny.