• Ramowy rozkład dnia

Ramowy rozkład dnia - grupa 3, 4 latków

7.00 – 8.30     Schodzenie się dzieci. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań, zabawy

służące realizacji pomysłów i zainteresowań dzieci. Zajęcia indywidualne.

8.30 – 8.45     Ćwiczenia poranne, zabawy ruchowe i integracyjne.

8.45 – 9.00     Czynności porządkowe w sali, czynności higieniczne w łazience.

Przygotowanie do śniadania.

9.00 – 9.30     Śniadanie - doskonalenie umiejętności estetycznego spożywania posiłków,

kulturalnego zachowania przy stole.

9.30 – 10.15     Zajęcia edukacyjne w sali i na powietrzu prowadzone według planów miesięcznych

oraz wybranego programu nauczania

10.15 – 11.00   Zabawy dowolne przy niewielkim udziale nauczyciela.

11.00 – 12.30   Spacery i zabawy na powietrzu, pobyt w ogrodzie przedszkolnym, zabawy  swobodne

i organizowane, gry sportowe, obserwacje przyrodnicze.

12.30 – 12.45   Czynności porządkowe w sali, czynności higieniczne w łazience. Przygotowanie do

obiadu.

12.45 – 13.15   Obiad – nakrywanie do stołu, kulturalne zachowanie przy stole prawidłowe

posługiwanie się sztućcami.

13.15 – 14.15   Odpoczynek poobiedni – leżakowanie w zależności od potrzeb dzieci, relaksacja przy

muzyce, bajko terapia.

14.15 – 14.30  Zajęcia dodatkowe, zabawy integrujące grupę.

14.30 – 14.45   Zabawa ruchowa. Czynności higieniczne w łazience, przygotowanie do podwieczorku.

14.45 – 15.00   Podwieczorek

15.00 – 16.00  Zabawy dowolne w sali lub na powietrzu.  Gry planszowe, układanie puzzli, słuchanie

czytanych bajek. Rozchodzenie się dzieci.

Ramowy rozkład dnia - grupa 4, 5 latków

7.00-8.00

Schodzenie się dzieci do przedszkola. Zabawy służące realizacji pomysłów i zainteresowań dzieci w tym czytaniem, liczeniem i pisaniem Gry i zabawy dydaktyczne, konstrukcyjne, tematyczne, badawcze służące realizacji programu wychowania przedszkolnego. Rozmowy w oparciu o oglądane ilustracje, ćwiczenia ortofoniczne, oddechowe, słuchowe, gramatyczne itp. Słuchanie  utworów literatury dziecięcej, historyjki obrazkowe. Prace porządkowo-gospodarcze.

8.00-8.30

Zabawy wg zainteresowań dzieci. Praca indywidualna z dziećmi mającymi trudności oraz z dziećmi zdolnymi.

8.15-8.45

Prace porządkowe. Ćwiczenia poranne.

Przygotowanie do śniadania.

Śniadanie - doskonalenie umiejętności estetycznego spożywania posiłków, kulturalnego zachowania przy stole.

8.45 – 11.00

Zajęcia edukacyjne w sali i na powietrzu kierowane i niekierowane prowadzone wg planów miesięcznych oraz wybranego programu nauczania. Zabawy dowolne w sali przy niewielkim udziale nauczyciela. Zabawy i zajęcia ruchowe, rytmika, zabawy w jęz. obcym nowożytnym przygotowujące dzieci do posługiwania się tym językiem. Spacery, zabawy na świeżym powietrzu, zabawy i gry ruchowe, obserwacje przyrodnicze, prace porządkowe i ogrodnicze. Zabawa ruchowa z określonym elementem ruchu.

11.00-11.30

Utrwalanie nawyku prawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych. Przygotowanie do obiadu. Obiad

11.30-13.00

Relaksacja, odpoczynek przy muzyce i bajkach relaksacyjnych, praca korekcyjno-kompensacyjna i indywidualna; kwadrans na bajkę. Podsumowanie wydarzeń dnia - utrwalanie wierszyków i piosenek. Zabawy dowolne i dydaktyczne organizowane w sali.

13.00-13.45

Tworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych sprzyjających twórczości plastycznej, muzycznej, ruchowej, werbalnej dzieci, praca indywidualna, zabawy dydaktyczne o charakterze poszerzającym temat, zabawy w ogrodzie przedszkolnym lub zabawy w kącikach zainteresowań, zabawy w teatr, prace nauczycielki o charakterze obserwacyjnym; Zajęcia dodatkowe (w tym religia na wniosek rodziców).

Zabawa ruchowa z określonym elementem  ruchu.

13.45.14.15

Czynności porządkowe i samoobsługowe, przygotowanie do podwieczorku. Podwieczorek.

14.15-16.00

Zabawy zorganizowane lub dowolne z inicjatywy dzieci, ćwiczenia indywidualne dostosowane do możliwości dzieci, zabawy i gry edukacyjne i planszowe przy stolikach z małym zespołem, czytanie fragmentów książek, układanie puzzli, ćwiczenia grafomotoryczne, prace porządkowe w sali i w półkach indywidualnych. Rozchodzenie się dzieci.

Ramowy rozkład dnia - grupa 6 latków

8.00 – 8.15

Zabawy i ćwiczenia poranne.

8.15  – 8.45

Przygotowanie do śniadania. Śniadanie – doskonalenie umiejętności estetycznego spożywania posiłków, kulturalnego zachowania przy stole.

8.45 – 9.45

Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą według planów miesięcznych, zgodnie z realizacją Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego.

9.45 – 11.40

Tworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych sprzyjającej twórczości plastycznej, muzycznej, ruchowej, werbalnej dzieci. Ćwiczenia ogólnorozwojowe doskonalące percepcję słuchową i wzrokową oraz grafomotorykę. Zabawy w ogrodzie przedszkolnym lub zabawy w kącikach zainteresowań. Spacery, wycieczki, zabawy dowolne na placu zabaw, prace porządkowe, ogrodnicze, obserwacja przyrody i zjawisk atmosferycznych. Zabawy ruchowe. Zabawy zorganizowane lub dowolne z inicjatywy dzieci, zabawy i gry edukacyjne i planszowe przy stolikach z małym zespołem, układanie puzzli. Prace nauczyciela
          o charakterze obserwacyjnym. Praca z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych ( ćwiczenia indywidualne z dziećmi dostosowane do ich możliwości).

11.40 – 11.50

Przygotowanie do obiadu: czynności porządkowe, higieniczno –samoobsługowe.

11.50 – 12.20

Obiad – kształtowanie umiejętności kulturalnego spożywania posiłków.

12.20 – 13.00

Odpoczynek w zależności od indywidualnych potrzeb dzieci: relaksacja, słuchanie opowiadań, bajek z literatury dziecięcej. Zabawy zorganizowane lub dowolne z inicjatywy dzieci, zabawy i gry edukacyjne oraz planszowe przy stolikach z małym zespołem, układanie puzzli, ćwiczenia grafomotoryczne. Ćwiczenia utrwalające wiadomości z zajęć edukacyjnych. Zabawy spontaniczne w wybranych kącikach zainteresowań.

13.00 – 13.30

Religia – (na wniosek rodziców) środa i piątek.