• Z pamięcią i modlitwą

          • W Dzień Zaduszny, czyli 2 listopada, uczniowie klas I-VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły odwiedzili parafialny cmentarz, aby zapalić znicze na grobach poległych w latach 1914-1915 żołnierzy oraz swoich bliskich.

            Spotkanie poprowadził ks. proboszcz Paweł Bobrowski, który wyjaśnił, jak wielką wartość ma modlitwa za zmarłych. Następnie zebrani chwilą ciszy oddali hołd wszystkim poległym za wolność naszej Ojczyzny. W ten sposób wyrazili wdzięczność za walkę i gotowość do złożenia ofiary z własnego życia. Na koniec odmówiono modlitwę za wszystkich zmarłych.

            Czas spędzony na cmentarzu był żywą lekcją patriotyzmu, ale też chwilą zadumy nad przemijalności ludzkiego życia i wspomnień bliskich, którzy już odeszli.

          • Pasowanie na Przedszkolaka

          • Pasowanie na Przedszkolaka to wyjątkowa uroczystość, która w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w Dębnie w grupie ,,Słoneczka” odbyła się dnia 03.11.2023 r. Maluszki zaprezentowały przygotowane piosenki oraz wierszyk. Dla większości był to pierwszy, bardzo ważny występ. Po części artystycznej nastąpił akt pasowania, czyli dotknięcie każdego przedszkolaka ogromną kredką przez Panią Dyrektor. Dla przedszkolaków było to wielkie przeżycie i wydarzenie, a dla rodziców powód do dumy i zadowolenia ze swoich dzieci.

          • Dyktando "O Złote Pióro Gminy Dębno"

          • Szanowni Państwo!

            Zapraszamy na Gminne, Niepodległościowe Dyktando!

             

            Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski i Dębińskie Centrum Kultury w Jastwi serdecznie zapraszają do udziału w Dyktandzie "O Złote Pióro Gminy Dębno".

            Dyktando odbędzie się w niedzielę 12 listopada o godz. 10:00 w Dębińskim Centrum Kultury w Jastwi.

            To już druga edycja tego wydarzenia, które jest organizowane z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie.

            Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej małej lokalnej Ojczyzny do wzięcia udziału w tym wydarzeniu i zmierzenia się z wyzwaniami polskiego języka i prawidłowej polszczyzny!

            Zapisy na Dyktando "O Złote Pióro Gminy Dębno" oraz jego Regulamin dostępne są na stronie internetowej Dębińskiego Centrum Kultury (link poniżej).

            Serdecznie zapraszamy!

             

            Link do strony z Regulaminem i Formularzem zapisów:

             

            https://kulturadebno.pl/dyktando-o-zlote-pioro-gminy-debno/

             

          • Pamiętamy – wizyta na cmentarzu przedszkolaków

          • W nawiązaniu do Święta Zmarłych oraz zbliżającego się Święta Niepodległości, dzieci z przedszkolnych odwiedziły pobliski cmentarz. Celem wizyty było oddanie hołdu żołnierzom poległym w czasie II wojny światowej, a także zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami zmarłych. Spacer na cmentarz był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione. Doskonale wiedziały, jak należy się zachowywać w takim miejscu. Przy grobie wychowawczynie przekazały dzieciom informacje o zmarłych, którzy tam spoczywa. W przedszkolu uczymy dzieci okazywania szacunku osobom, które od nas odeszły, a także pokazujemy, jak ważne jest zachowanie o nich pamięci. Po powrocie dzieci były trochę zmęczone, ale zadowolone z tej wyprawy. To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego i patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.

          • I miejsce w powiatowym konkursie fotograficznym ,, Mój sąsiad las".

          • Alan Nieć, uczeń klasy II b zdobył pierwsze miejsce w powiatowym konkursie fotograficznym ,,Mój sąsiad las" organizowanym przez Zespół Szkół w Szczurowej oraz Lasy Państwowe. Wręczenie nagród odbyło się dnia 31 października w Zespole Szkół w Szczurowej, podczas wydarzenia otwarta została SENSORYCZNO – DOŚWIADCZALNA KLASA Z DREWNA, która powstała w ramach projektu zrealizowanego ze środków Funduszu Leśnego. Zdobywcy I miejsca gratulujemy i życzymy mu kolejnych udanych fotograficznych projektów. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć ukazujących naszego ucznia i jego fotografię.

          • Spotkanie z autorką „Byków Weroniki”, „Świnek Sabinki” i „Królików Ludwiki”

          • Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Dębnie uczniowie klasy trzeciej i klas czwartych mogli się spotkać z Panią Joanną Krzyżanek – autorką wielu znanych i lubianych książek dla dzieci.

            Pani Joasia zachwyciła zebranych – dzieci ją pokochały. Niektórym udało się nawet wcielić w rolę króla, królowej i ich małej córeczki (bohaterów jednej z książeczek). Ta wesoła zabawa pozwoliła dzieciom utrwalić sobie zasady ortograficzne.

            Autorka opowiedziała o tym, jak powstawały jej książeczki, zdradziła kilka rodzinnych sekretów i…przepisów kulinarnych. Na zakończenie spotkania rozdała autografy i odpowiedziała na pytania czytelników – nawet te kłopotliwe.

          • Tym razem „Zemsta” się nie zemściła – raczej rozbawiła

          • W sobotnie popołudnie uczniowie klasy ósmej oraz członkowie kółka teatralnego wraz z opiekunką i rodzicami wzięli udział w przedstawieniu „Zemsta” zagranym na dziedzińcu zamku w Dębnie przez Krakowski Teatr Komedia.

            Była to prawdziwa uczta duchowa. Uczestnicy „fredrowskiej biesiady” mieli okazję zobaczyć komedię hrabiego Fredry w roku poświęconym temu wybitnemu komediopisarzowi. Młodzi adepci aktorstwa mieli możliwość zapoznania z się z tworzywem teatru, zaś dla uczniów klasy ósmej była to doskonała powtórka do egzaminu (lektura na scenie).

            Wspaniała gra aktorska, muzyka oraz wszystkie rodzaje komizmu wprawiały widzów w zachwyt i rozbawiały do łez.

          • ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW W PRZEDSZKOLU

          • 20 października 2023 roku w naszym przedszkolu obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Tego dnia w salach zapachniało owocami i warzywami przyniesionymi przez dzieci, grupa Misie zajęła się przygotowaniem sałatki warzywnej, Sowy spędziły dużo czasu na torze sportowym a Promyczki tańczyły do owocowej piosenki. Dzień ten upłynął nie tylko na samych przygotowaniach i degustacji witaminowych dobroci, były również zabawy muzyczno-ruchowe związane z wydarzeniem. Dzień pełen wrażeń podsumowały prace plastyczno- techniczne przedszkolaków. Zaangażowanie dzieci pokazało, że warzywa i owoce staną się nieodzownym elementem ich codziennej diety.

          • Informacja !

          • Odpłatność  za obiady za miesiąc PAŹDZIERNIK  należy uiścić u intendenta do dnia  10.11.2023.  

            Opłata wynosi 100,00 zł  ( 20 x 5,00 zł)

             

                         Prosimy o terminowe regulowanie należności! 

          • Jesień w grupie MISIÓW

          • Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku, obfitująca w ciekawe zajęcia w przedszkolu. W sali „Misiów”, powstał kącik jesienny, w którym zgromadziliśmy dary jesieni przyniesione przez dzieci. Przedszkolaki rozpoznawały wszystkie warzywa i owoce . Nie zabrakło też prac plastycznych, które przedszkolaki uwielbiają. Z masy solnej i makaronu powstały przepiękne „rodziny” jeżyków. Natomiast kasztany i żołędzie stanowiły świetny materiał do zabaw matematycznych i gier. Jak się okazało przedszkolaki bardzo lubią jesień i jej skarby.

          • Ślubowanie i pasowanie na uczniów dzieci z klas pierwszych

          • 20 października 2023 r. dzieci z klas I zostały uroczyście przyjęte do grona uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie.

            W tej ważnej chwili towarzyszyli im zaproszeni goście m.in. Wójt Gminy Dębno Wiesław Kozłowski, Dyrektor szkoły pani Bernadeta Lipińska, nauczyciele, rodzice oraz uczniowie z pozostałych klas.

            Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności: wokalne, taneczne, recytatorskie oraz wypowiedziały akt ślubowania przed zgromadzoną publicznością. 

            Uczniowie klas pierwszych ślubowali być godnymi Polakami i wzorowymi uczniami. W ten sposób oficjalnie zostali przyjęci do grona uczniów naszej szkoły. Największym przeżyciem dla dzieci był moment pasowania. Pani Dyrektor Bernadeta Lipińska poprzez dotknięcie ogromnym, zaczarowanym ołówkiem ramienia każdego dziecka zamieniała go w prawdziwego ucznia. 

            Na zakończenie Wójt Gminy Dębno pogratulował pierwszakom ślubowania i przyjęcia do społeczności uczniowskiej. Uczniowie otrzymali upominki oraz legitymacje szkolne.

            To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy sukcesów i przyjemnego pobytu w murach naszej szkoły.

             

          • Plener malarski ,,Dębno jesienią malowane”

          • 20 października chętni uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie wzięli udział w plenerze malarskim zorganizowanym na placu wokół kościoła parafialnego Św. Małgorzaty w Dębnie. Jesienna aura i towarzyszące jej barwy dały młodym artystom szczególnie dobre warunki do obserwacji i uwiecznienia wyglądu świątyni.

                  Młodzi artyści, zajmując miejsce na skwerze – placu kościelnym, mieli okazję utrwalić piękno tego unikatowego zabytku późnogotyckiej architektury sakralnej wybraną techniką malarską. Chętni uczniowie mogli również utrwalić na płótnie wygląd wnętrza kościoła, a w szczególności jego polichromię zaprojektowaną przez konserwatora i malarza Józefa Dutkiewicza.

                   Uczniowie, w zależności od własnych upodobań, mogli tworzyć przy pomocy dowolnej techniki malarskiej. Dominowały prace plastyczne z wykorzystaniem farb akwarelowych, plakatowych i pasteli. Przez cały czas pracy twórczej, młodzi artyści mieli możliwość korzystania ze wsparcia oraz konsultacji udzielanych przez współorganizatorki pleneru. Plener odbywał się w miłej i twórczej atmosferze, a uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością i wyobraźnią.

                    Szczególne podziękowania kierujemy w stronę księdza proboszcza za udostępnienie zabytkowej świątyni do celów pleneru i dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do realizacji pleneru.

          • Zagłosuj na nasze przedszkolaki!

          • Przedszkolaki z grupy ,,Słoneczka” stworzyli oto takie ,,dzieło” na potrzeby konkursu ogólnopolskiego pt,,Jesień w Twojej klasie”. Powyższa, praca jest wykonana z darów jesieni, które dostarczyły dzieci do przedszkola. Dzięki, wspólnej współpracy i pomocy Pań zadanie konkursowe zostało wykonane. Powyższa, praca będzie dekoracją sali ,,Słoneczek”.

            W związku z powyższym, bardzo prosimy o oddanie głosu na powstałą pracę. Należy, kliknąć TUTAJ i odnaleźć zamieszczone zdjęcie pod postem konkursowym i wcisnąć kciuk (polubić je) . Wtedy nasze szanse na zwycięstwo powiększają się:) Zdjęcie jest dostępne na portalu społecznościowym Facebook.

             

            Prosimy o głosowanie! :)

            wychowawcy: mgr Anita Kubala, Stanisława Franczyk.

          • DNI WOLNE

          • 30 i 31 października 2023 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Na wniosek Rodziców szkoła może zorganizować zajęcia świetlicowe. Zainteresowanych rodziców prosimy o złożenie wniosku w sekretariacie szkoły do dnia 25 października 2023 r. (środa) ze wskazaniem dni oraz godzin w jakich dziecko będzie przebywać na świetlicy.

          • "Cenne rady"- Teatr Lalek Bajka w przedszkolu

          • 16.10.2023r. naszych przedszkolaków odwiedził Teatr Lalek Bajka, który w swoim spektaklu pt. "Cenne rady" przypomniał dzieciom, jak ważne jest słuchanie się swoich rodziców, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze. Ta krótka lekcja wyrażona poprzez sztukę teatralną z wykorzystaniem kukiełkowych lalek miała na celu ukazanie dzieciom, jak unikać różnych zagrożeń w życiu, gdzie szukać pomocy, gdy nie ma obok rodziców oraz by nie ufać obcym i nie przyjmować od nich prezentów.

              Dzieci z zaciekawieniem oglądały teatrzyk i chętnie odpowiadały na pytania aktorów sprawdzających rozumienie przekazywanych treści.

          • DNI WOLNE

          • 30  - 31 października 2023 r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

            Na wniosek Rodziców szkoła może zorganizować zajęcia świetlicowe. Zainteresowanych rodziców prosimy o złożenie wniosku w sekretariacie szkoły do dnia 25 października (środa) ze wskazaniem dni oraz godzin, w jakich dziecko będzie przebywać na świetlicy.

          • Wycieczka do Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach

          • Jaką rolę odgrywają pszczoły w życiu ludzi? Jak długo żyją pszczoły? Ile miodu produkuje pszczoła w ciągu swojego życia? Jakiego koloru nie rozpoznaje pszczoła? Na te i wiele innych pytań związanych z życiem pszczół potrafią już odpowiedzieć uczniowie klas pierwszej A i drugiej A po wycieczce do Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach, która odbyła się 13 października 2023 r. W programie wycieczki czekało na uczniów wiele atrakcji między innymi: pobyt w interaktywnym ulu, własnoręczne wykonanie świec z węzy pszczelej, degustacje miodowych pierników i różnych gatunków miodów. Niespodzianką była przejażdżka wozem konnym po okolicy. Pobyt z gospodarzem w zagrodzie i karmienie zwierząt to niecodzienna przyjemność. Piękny, słoneczny jesienny dzień był dniem pełnym wrażeń, a zdobyta poprzez odkrywcze zabawy i doświadczenia wiedza - bezcenna. Czas spędzony razem był doskonałą formą integracji uczniów. Według oceny dzieci, była to „najwspanialsza wycieczka”. Z pewnością każdy z jej uczestników zapamięta ją na długo.

          • Jesień w sadzie i ogrodzie

          • Jesień w sadzie i w ogrodzie”- pod takim hasłem dzieci z grupy Sowy w ostatnich tygodniach poznawały owoce i warzywa oraz ich znaczenie dla zdrowia. Wszystkim działaniom w tych dniach przyświecał główny cel, aby nasze przedszkolaki zachęcić do codziennego spożywania owoców i warzyw. Dzieci poznawały owoce i warzywa poprzez zabawę i działania praktyczne. Poznawały smak owoców wykonując samodzielnie sałatkę owocową i degustując ją wspólnie. Segregowały owoce i warzywa według koloru, kształtu
            i rodzaju. Rozpoznawały owoce i warzywa  po smaku i dotyku. Tworzyły warzywne ludziki
            i Panią Jesień z warzyw. W sali powstał piękny kącik przyrodniczy ze zbiorów, które dzieci przyniosły do przedszkola. Przedszkolaki poznały kilka piosenek i opowiadań o tematyce owoców i warzyw, nauczyły się tez kilku wierszy. Poprzez różne zabawy i zajęcia dzieci dowiedziały się, że owoce i warzywa są dla nich bogatym źródłem witamin potrzebnych do prawidłowego ich rozwoju i zdrowia.

          • Jesienna ścieżka sensoryczna dla przedszkolaków

          • Dzieci z grupy przedszkolnej stworzyły w ostatnim czasie jesienną scieżkę sensoryczną. Głównym zadaniem ścieżki było dostarczenie dziecku różnorodnych bodźców, jak również pobudzenie percepcji wzrokowo – ruchowej i kształtowanie właściwej reakcji na dotyk.

            W rozwoju dziecka ważne było stymulowanie zmysłów, jesienna ścieżka sensoryczna sprawdziła się doskonale, maluszki świetnie sobie poradziły w pokonaniu tej trasy.

          • Wycieczka do Jamnej

          • Uczniowie 4b mogli szukać oznak jesieni podczas klasowej wycieczki, która odbyła się 4 października. Mali piechurzy wyruszyli turystycznym szlakiem z Paleśnicy na górę Jamna, gdzie po dwugodzinnym marszu mogli odpocząć na łonie przyrody

            i posilić się kiełbaską z grilla. Nie zabrakło im również czasu na grzybobranie

            i zwiedzanie okolicznych atrakcji, takich jak kościół Dominikanów, Izba Pamięci Romana Brandsaettera – tarnowskiego poety i pisarza.