Aktualności
Jesteśmy przedszkolem bezpiecznym, przyjaznym dzieciom i ich rodzicom.
Pomagamy naszym wychowankom rozwijać umiejętności i zdolności, zaspokajać naturalne potrzeby ruchowe oraz kształtować u nich postawy prozdrowotne i proekologiczne.
Rozpoczęcie udziału w projekcie ,, Mały Miś w świecie wielkiej literatury"
Od września nasze przedszkole bierze udział w projekcie realizowanym przez wydawnictwo MAC pt.
,,Mały Miś w świecie wielkiej literatury". W ramach projektu przedszkolaki wyruszą w podróż z Misiem Ignacym, pełną ciekawych zabaw i zajęć skupionych wokół świata literatury. Projekt jest ogólnopolskim wydarzeniem, w ramach którego miłość do czytania jest przekazywana najmłodszym w przedszkolach. Wychowawczynie, nauczycielki przedszkola, zaproszeni do przedszkola goście a także rodzice czytają dzieciom tym samym budząc w nich zaciekawienie i miłość do świata literatury. W tym roku autorzy projektu zachęcają najmłodszych czytelników do czytania polskich baśni i bajek oraz wierszy.
Realizację projektu przedszkolaki z najmłodszej grupy rozpoczęły spotkaniem z panią Joanną Wróbel - bibliotekarkę z Publicznej Biblioteki w Dębnie. Pani Joasia opowiedziała dzieciom o pracy w bibliotece oraz zachęciła je do odwiedzenia tego miejsca. Podczas spotkania przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały baśni H. Ch. Andersena pt. ,,Brzydkie Kaczątko". Następnie wybrały imię dla misia, który towarzyszyć będzie im w czasie realizacji poszczególnych etapów projektu.Trzymamy kciuki, aby literacka przygoda z Misiem Ignacym była dla każdego z dzieci fascynującym przeżyciem.,,Mały Miś w Bibliotece Publicznej w Dębnie - wystawa przedszkolaków''
8 października najmłodsze dzieci z naszego przedszkola wybrały się z wizytą do Publicznej Biblioteki w Dębnie. Wyjście do biblioteki stało się dla nich wielkim wydarzeniem zwłaszcza z uwagi na fakt, że wraz z dziećmi podróżował również Miś Ignacy. Mały Miś postanowił wraz z dziećmi obejrzeć bibliotekę i dowiedzieć się w jaki sposób można korzystać ze zgromadzonych w niej książek. Na miejscu przedszkolaki miały okazję posłuchać czytanych przez Panią Joannę Wróbel opowiadań, a w ramach podziękowania za zaproszenie przygotowały misiowe prace plastyczne. Wizyta dzieci w bibliotece zrealizowana została w ramach modułu ,,Czytające Przedszkolaki, projektu: Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury". Serdecznie zachęcamy do odwiedzania biblioteki i oglądania wystawy prac najmłodszych czytelników.
Program Adaptacyjny
Realizacja programu pomoże dzieciom:
- szybciej przystosować się do nowego środowiska – poznać pracowników i pomieszczenia przedszkola,
- zaznajomić się z sytuacjami z jakimi mogą się spotkać w naszym środowisku – przezwyciężyć strach przed zmianą środowiska ,
- ukształtować sobie pozytywny wizerunek przedszkola – uświadomić sobie, że pobyt w przedszkolu może być dla nich ciekawą i wesołą zabawą oraz formą radosnego działania.
Rodzicom pozwoli:
- zapoznać się z pracownikami, warunkami, bazą przedszkolną – zaznajomić się z wymaganiami stawianymi dzieciom przez przedszkole, zdobyć zaufanie do pracowników,
- przezwyciężyć obawy przed zmianą środowiska swojego dziecka – dokonać obserwacji zachowań dziecka na tle rówieśników,
- zrozumieć znaczenie samoobsługi dziecka jako warunku lepszej adaptacji w środowisku przedszkolnym,
- nawiązać aktywną współpracę z przedszkolem.
Nauczycielowi pomoże:
- lepiej poznać dzieci,
- obserwować ich zachowanie, co wpłynie na lepsze planowanie prac ,
- poznać oczekiwania rodziców w stosunku do przedszkola.
Oddział przedszkolny przy naszej szkole:
Oddział przedszkolny jest miejscem zabaw i nauki dzieci. Podstawa programowa obejmuje 5 godzin zajęć dziennie, które prowadzone są w ciepłej i przyjaznej atmosferze, w poczuciu akceptacji, zrozumienia i bezpieczeństwa.
W roku szkolnym 2019/ 2020 przy naszej szkole utworzone zostały dwa oddziały przedszkolne (oddział dzieci 6-letnich oraz oddział dzieci 4 i 5-letnich).
Nasze założenia:
- Traktujemy każde dziecko indywidualnie i podmiotowo. Respektujemy jego prawa. Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci czuły się kochane, akceptowane i szczęśliwe. Kształtujemy poczucia własnej wartości.
- Dbamy o prawidłowy i wszechstronny rozwój każdego dziecka we wszystkich sferach jego aktywności, w oparciu o rozpoznanie jego potrzeb i możliwości.
- Tworzymy warunki do nabywania przez dzieci wiadomości i umiejętności niezbędnych do osiągnięcia powodzenia w starcie szkolnym. Kształtujemy otwartość na wiedzę.
- Przygotowujemy swoich wychowanków do przeżywania sukcesów, a także do radzenia sobie z trudnościami i porażkami.
- Umożliwiamy dzieciom rozwój ich uzdolnień i zainteresowań, dbamy o rozwój ekspresji i aktywności twórczej. Rozwijamy kompetencje komunikacyjne.
- Uczymy tolerancji i patriotyzmu, kształtujemy właściwe postawy wobec otoczenia społecznego.
- Współdziałamy z rodzicami, doradzamy i wspieramy ich działania wychowawcze.
- Zachowujemy należyte proporcje zajęć dydaktycznych i opiekuńczo - wychowawczych. 1/5 czasu przeznaczamy na zajęcia edukacyjne, pozostałą wykorzystujemy na główne formy dziecięcej aktywności, tj. na zabawę i aktywność ruchową.
- Przedszkolaki aktywnie uczestniczą w życiu naszej szkoły. Bierzemy udział w konkursach. Organizujemy imprezy okolicznościowe dla dzieci i ich bliskich, dające możliwość integracji i wspólnego przeżywania świąt i ważnych wydarzeń. Odwiedzamy ciekawe miejsca w najbliższej okolicy, chodzimy do kina i biblioteki. Wyjeżdżamy na ciekawe i dostosowane do dziecięcych możliwości wycieczki.
Bibliografia:
1. Podstawa programowa wychowania przedszkolnego dla przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego (Dziennik Ustaw z dnia 14 lutego 2017 r.).
2. M. Kwaśniewska, W. Żaba-Żabińska, Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci, Grupa Edukacyjna S.A., Kielce 2016.
System wychowawczy w oddziałach przedszkolnych z ZSP w Dębnie
1. System motywowania dzieci:
- ukazywanie dziecku jego mocnych stron,
- dostrzeganie i podkreślanie u dziecka nawet najmniejszych osiągnięć,
- dodawanie pewności siebie poprzez powierzanie dodatkowych zadań adekwatnych do możliwości dziecka,
- praca indywidualna z dzieckiem w celu wyrównywania braków i dorównania rówieśnikom.
2. System nagradzania dzieci:
- pochwała i akceptacja przez nauczyciela,
- pochwała w obecności innych dzieci,
- pochwała w obecności rodziców,
- pozwolenie na dodatkowe skorzystanie z atrakcyjnej zabawki,
- nagrodzenie "uśmiechem".
3. System eliminowania niepożądanych zachowań:
- rozmowa z dzieckiem ukierunkowana na rozwiązanie problemu,
- chwilowe odsunięcie dziecka od zabawy - "krzesełko przemyśleń",
- czasowe pozbawienie możliwości korzystania z atrakcyjnej zabawki,
- czasowe odebranie przyznanego przywileju,
- rozmowa z rodzicami nt. niepokojących zachowań,
- "smutna buzia" za niewłaściwe zachowanie.