• Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

          •  22 listopada klasy pierwsze i druga wzięły udział w wycieczce do Kopalni Soli w Wieliczce. Podczas wyjazdu uczniowie mieli okazję zobaczyć również Zamek Żupny oraz Tężnie Solankową. Po kopalni soli uczniowie oprowadzeni zostali przez przewodników, którzy przybliżyli im tematyką związaną z wydobywaniem soli na przestrzeni wieków. Uczniowie podczas zwiedzania podziemnych korytarzy wysłuchali legendy o Św. Kindze, dowiedzieli się w jaki sposób pod ziemią pracowali górnicy i z jakimi niebezpieczeństwami i trudem wiązała się ich praca. Wyjazd został dofinansowany dzięki przedsięwzięciu Ministra Edukacji i Nauki ,,Poznaj Polskę ”.

          • Wyróżnienia w konkursie ,,Jesteśmy tacy jak pan Ignacy”

          • 22 listopada 2022 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Brzesku odbyło się uroczyste wręczenie nagród z udziałem laureatów oraz wyróżnionych dzieci biorących udział w konkursie plastycznym ,,Jesteśmy tacy jak pan Ignacy”. Konkurs przeprowadzony został w czterech kategoriach wiekowych i dotyczył działalności Ignacego Łukasiewicza – twórcy oraz patrona przemysłu naftowego i gazowniczego. Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami przygotowali projekty lamp naftowych i otrzymali wyróżnienia w następujących kategoriach:

            ·         przedszkola „Eko lampa naftowa” - wyróżnienie otrzymała Oliwia Stechura z grupy ,,Sowy”

            ·         klasy I-IV „Jestem twórcą lampy naftowej” - wyróżnienie otrzymał Alan Nieć z kl. I b

            Wyróżnionym dzieciom gratulujemy. 

             

          • Wycieczka do Sandomierza

          • Uczniowie kl. 3 a, 3 b, 4 i 5  w ramach programu „Poznaj Polskę” mieli okazję zwiedzić zabytkowe miasto Sandomierz.

            Na początku odbyli spacer Wąwozem Królowej Jadwigi, gdzie poznali legendę związaną z tym miejscem i jego patronką. Następnie przechodząc obok kościoła św. Jakuba, dotarli na dziedziniec Zamku Królewskiego i do sandomierskiej Katedry. Kolejnym zwiedzanym miejscem był Rynek, doskonale znany wszystkim z serialu „Ojciec Mateusz”. Podziwiając Podziemną Trasę Turystyczną, uczniowie mieli okazję usłyszeć legendę o bohaterskiej Halinie Krępiance, która uratowała miasto przed Tatarami. Ostatnim punktem, ale bardzo ekscytującym dla uczestników wycieczki, była Zbrojownia, gdzie spotkali się z niezwykłym rycerzem, mogli przymierzyć różne średniowieczne stroje i elementy zbroi.

            W drodze do autokaru uczniowie podziwiali piękną panoramę okolic Sandomierza z płynącą spokojnie u podnóża miasta Wisłą. 

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 21 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. 

            Cała społeczność szkoły, aby podkreślić optymistyczny i radosny nastrój tego wyjątkowego dnia, posiadała przy sobie “coś żółtego”, począwszy od garderoby, aż do uśmiechniętego emblematu.

            Przesłanie akcji jest proste, bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. 

          • Odpłatność za obiady za listopad

          • Wpłaty za obiady za miesiąc LISTOPAD  przyjmowane są u intendenta

            do dnia  10.12.2022. Opłata za żywienie wynosi 80,00 zł  ( 20 x 4,00 zł)

             

                         Prosimy o terminowe regulowanie należności! 

          • Mikołajkowe Kino

          • Wójt Gminy Dębno serdecznie zaprasza wszystkie dzieci z terenu Gminy Dębno wraz z rodzicami na Mikołajkowe kino do hali widowiskowo-sportowej w Dębnie w najbliższą sobotę tj. 3 grudnia 2022 r. (sobota) o godz. 17:00.

            W trakcie wydarzenia odbędą się projekcje filmów animowanych pt.: Pada Shrek i Madagwiazdka.

            Dodatkowe atrakcje: wizyta Św. Mikołaja, darmowy popcorn i wata cukrowa, dla każdego dziecka słodki upominek.

          • Książki już czekają w szkolnej bibliotece

          • Jesienne i zimowe wieczory najlepiej spędzić z ciekawą książką w ręku. W naszej szkolnej bibliotece znajdziecie teraz wiele nowości wydawniczych znanych i lubianych autorów.

            Dzięki realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2021-2025  mogliśmy zakupić ok. 500 nowych książek, które już czekają na swych młodszych i starszych czytelników. Serdecznie zapraszamy do szkolnej biblioteki!!!

          • Wizyta pracownika poczty polskiej

          • W listopadzie do przedszkola został zaproszony gość. Odwiedził nas pracownik poczty polskiej. Dzieci mogły obejrzeć jak wygląda mundur pocztowca oraz logo poczty. Nasz gość zaprezentował wszystkim swoją ogromną torbę, w której nosi listy i opowiedział o znaczkach pocztowych a także objaśnił jak wygląda droga listu od adresata do odbiorcy. Pani listonoszka pozwoliła także przymierzyć czapkę listonosza. Przekazała przedszkolakom wiele ciekawych informacji o swojej pracy. A na koniec spotkania dzieci zostały obdarowane widokówkami a nawet drobnymi słodkościami. W podziękowaniu za poświęcony czas i zaangażowanie dzieci wręczyły duża laurkę – pocztowca roku. Dzięki, tej wizycie dzieci mogły osobiście wręczyć list do św. Mikołaja,  który na pewno wyruszy w drogę. A św Mikołaj na pewno przybędzie do przedszkola w Dębnie!

          • Głośne czytanie w grupie „Sowy” i „Misie”

          •  Akcja społeczna  „Cała Polska czyta dzieciom” nadal cieszy się dużym zainteresowaniem w grupach przedszkolnych. Niedawno odwiedziły nas kolejne mamy z ciekawymi bajeczkami.

            W grupie 6 latków była to Pani Urszula Paryło z książką z serii „Przygody Martynki” a w grupie 5 latków Pani Maria Młynarczyk z „Psim Patrolem”.

            Dzieci jak zwykle z zaciekawieniem słuchały opowiadań i zadawały dużo pytań.

            Bardzo dziękujemy mamie Zuzi i Błażeja za wizyty w naszych grupach i promowanie czytania.

             

          • Pomoc dla Ukrainy

          • Szkolne Koło Caritas organizuje w naszej szkole zbiórkę produktów żywnościowych i koców. Pomoc zostanie przekazana dla mieszkańców Kijowa poszkodowanych w wyniku wojny. Zbiórka potrwa do końca listopada. Dziękujemy za pomoc i ofiarność.

             

          • Koniecznie do kina!

          •  W piątkowe popołudnie grupa naszych uczniów z kl. 8a, wspomaganych przez kolegów z kl. 8b, wybrała się do kina na film „PROROK”. Pikanterii dodawał fakt, iż film ten w największym tarnowskim kinie jest dostępny tylko na zamówienie (!), czy to z powodu negatywnych recenzji na głównych portalach, czy to dlatego , że jest niewygodny politycznie? Cóż, jego odbiór dziś niewątpliwie można uznać za polityczny, ale ….. może jeszcze nie wszyscy ludzie chcą żyć w „Matrixie” poprawności politycznej? Film jest wspaniały! Historia kardynała Stefana Wyszyńskiego opowiedziana jest w sposób bardzo dokładny. Dla klasy 8 obowiązkowa lekcja historii – współgrająca dosłownie z trzema lekcjami z podstawy programowej. Dla każdego, który pamięta tamte czasy „Prorok” gwarantuje emocje: zarówno , jak i złość, i silne wzruszenia. Doskonała muzyka, świetna gra aktorska. Każdy powinien zobaczyć ten niesamowicie energetyczny film! Polecam go gorąco uczniom klas 8 – zwłaszcza ze szkół, którym patronuje naprawdę wyjątkowa postać historyczna: Stefan Wyszyński.

          • MISIE I SOWY CZYTAJĄ BAJKĘ TERAPEUTYCZNĄ – 17.11.2022 r.

          • Grupa 5 i 6 latków, każda w swojej sali przedszkolnej wysłuchała bajkę Beaty Ostrowickiej "Numery alarmowe". Przygoda dziewczynek w tym opowiadaniu bardzo zaciekawiła dzieci. Jest to kolejna bajka terapeutyczna z cyklu Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Bajki pomagajki”. Następnie po rozmowie o numerze ratunkowym 112, dzieci pokolorowały ten numer, dzięki temu utrwalił się im jeszcze bardziej.

          • PIERWSZA POMOC W PRZEDSZKOLU I ZERÓWCE

          • 17 listopada w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia dla 3, 4, 5 i 6 latków z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia przeprowadził pan Mirosław Ryba. Opowiedział przedszkolakom w jaki sposób udziela się pierwszej pomocy, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe.

            Przypomniany został podstawowy numer alarmowy 112 oraz jak wezwać pomoc przez telefon.

             Duże wrażenie na dzieciach zrobił „fantom”- „Little Anne”, na którym dzieci uczyły się podstaw reanimacji. Na koniec przedszkolaki dowiedziały się jak układać poszkodowanego człowieka w pozycji bezpiecznej. Chętnie zgłaszały się do ćwiczeń.

            Podczas tego spotkania dzieci nauczyły się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

             

          • Jesienne spotkania z poezją i pieśnią patriotyczną

          •  Listopad to czas zadumy, ale też, z okazji wypadającego w tym miesiącu Narodowego Święta Niepodległości, czas sprzyjający pogłębianiu więzi z krajem ojczystym. W związku z tym 17 listopada w naszej szkole została zorganizowana uroczystość zatytułowana „Jesienne spotkania z poezją i pieśnią patriotyczną”.

            Mieliśmy okazję wysłuchać pieśni patriotycznych oraz recytacji wierszy wykonywanych przez uczniów szkoły podstawowej i przedszkola. Do wspólnego śpiewania włączyli się także obecni na uroczystości nauczyciele, rodzice i dziadkowie. Na zakończenie przy dźwiękach Poloneza mocno wybrzmiały słowa z Epilogu „Pana Tadeusza” budzące poczucie patriotyzmu także i dzisiaj.

             Nie zabrakło wzruszających momentów oraz wyrazów zachwytu dla uzdolnionych muzycznie naszych najmłodszych i starszych dzieci.

          • Zebranie z Rodzicami

          • Zebranie z Rodzicami odbędzie się 23 listopada ( środa) według poniższego harmonogramu:

             

            16:00   klasy I-III z wychowawcami w salach lekcyjnych 

            17:00 klasy I- VIII zebranie ogólne

            ok. 17: 45  klasy IV-VIII  z wychowawcami w salach lekcyjnych 

          • Lekcja w Małym Centrum Nauki

          • Uczniowie klasy 5 mieli okazję zdobyć nową wiedzę i umiejętności, odwiedzając 16 listopada Strefę Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA w Brzesku.

            Czas szybko mijał na wykonywaniu doświadczeń fizycznych, układaniu matematycznych puzzli, rozwiązywaniu łamigłówek, konstruowaniu mostów i nie tylko. Zajęcia były kreatywne i niezwykle ekscytujące, więc na pewno zapadną uczestnikom w pamięci na długie lata.

          • Przedszkolaki piszą list do św. Mikołaja

          • Każde dziecko wie, że list do św. Mikołaja trzeba koniecznie napisać, bo jeśli się tego nie zrobi, Mikołaj może zapomnieć, że miał przyjść z prezentem.

            Pisanie i wysyłanie listów do św. Mikołaja sprawia dzieciom wiele radości. Pełne napięcia wyczekują na upragniony prezent. Kiedy otrzymują ten upragniony, na ich twarzach pojawia się radosny uśmiech. Ta dziecięca wiara w św. Mikołaja, który w swoim domu w zimnym kraju obserwuje zachowanie dzieci i jednego wyjątkowego dnia wsiada do swoich sań zaprzężonych w doborowe renifery, by rozdawać wspaniałe prezenty, jest bezcenna. 

            I tak oto przedszkolaki z grupy ,,Słoneczek” taki oto list przygotowały. I osobiście wyruszą na pocztę w celu wysłania listu do Urzędu Pocztowego w Woli Dębińskiej. Z niecierpliwością czekamy na wizytę św. Mikołaja w naszej grupie. 

          • Spotkanie z poezją

          • Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie  wraz z Gronem Pedagogicznym serdecznie zaprasza na Jesienne spotkania z poezją i pieśnią patriotyczną, które odbędą się w naszej szkole w dniu 17 listopada ( czwartek) o godz. 17:00.

          • Spotkanie autorskie

          • 10 listopada dzieci z klasy II, III a, III b wzięły udział w spotkaniu z panem Wiesławem Drabikiem.

            Pan Wiesław Drabik jest autorem wierszyków i bajek dla dzieci, a także ilustratorem książek. Na spotkaniu uczniowie mieli do rozwiązania mnóstwo zagadek i łamigłówek słownych, układali wspólnie z autorem rymy i wykazywali się znajomością baśni.

            Na koniec można było zakupić książkę pana Drabika oraz uzyskać autograf pisarza.