10 czerwca 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0a oraz uczniowie klasy drugiej wraz z wychowawczyniami p. Karoliną Machowską i p. Elżbietą Brach zwiedzali Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki Bartnik”.
Dzieci podczas wycieczki brały udział w warsztatach pszczelarskich, podczas których własnoręcznie zrobiły świece z wosku i degustowały pierniczki z różnego rodzaju miodami. Kolejno zwiedziły Muzeum i Skansen z przewodnikiem. Kolejnym punktem programu była wizyta w wiejskiej zagrodzie, gdzie uczniowie wraz z gospodarzem oglądali i karmili zwierzęta. Niewątpliwą atrakcją była rekreacyjna przejażdżka wozem konnym po okolicy. Po pysznym obiedzie, pod kierunkiem animatora, w "Pszczelej wiosce" odbyły się gry i zabawy ruchowe. Oczywiście na koniec nie można było zapomnieć o wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć oraz o zakupach w "Miodowej Spiżarni".
Wycieczka do Muzeum Pszczelarstwa w Stróżach
- 2
Ojcowski Park Narodowy
W czwartek, 6 czerwca 2019 roku uczniowie klas 4a i 4b pojechali na wycieczkę edukacyjną w piękne i malownicze rejony Ojcowa.
W Ojcowskim Parku Narodowym czekał już na nich przewodnik, z którym wyruszyli zwiedzać Dolinę Prądnika. Przespacerowali się szlakiem przez park zamkowy do największej jaskini w Ojcowskim Parku Narodowym - Groty Łokietka. Uczniowie podziwiali piękne i oryginalne nacieki skalne, poznając przy okazji ciekawostki przyrodniczo - historyczne. Zwiedzili Salę Rycerską, tzw. Kuchnię i Sypialnię, w których według legendy przez 6 tygodni przebywał Władysław Łokietek, który schronił się w niej po ucieczce z Krakowa przed wojskami czeskiego króla Wacława II. Następnie wszyscy udali się pod Maczugę Herkulesa. Wycieczka zakończyła się pod zamkiem w Pieskowej Skale, gdzie zrobiono ostatnie już tego dnia pamiątkowe zdjęcia.
Sportowy Turniej Przedszkolaków o Puchar Wójta Gminy Dębno
6 czerwca 2019r. dzieci z oddziału przedszkolnego 0a (wych. Karolina Machowska) zdobyły I miejsce w XV Sportowym Turnieju Przedszkolaków o Puchar Wójta Gminy Dębno.
Skład drużyny to: Dominik Bujak, Filip Bujak, Kamil Ciężadło, Filip Kubala, Karol Krzysztofiński, Wojciech Pamuła, Julitka Płachno, Maksymilian Rosegnal, Marcel Sacha.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!
DZIEŃ MAMY I TATY
23 i 24 maja 2019r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Dębnie odbył się Dzień Mamy i Taty. Na zaproszenie dzieci przybyli do szkoły niezwykli goście – Rodzice, dla których dzieci przygotowały z serca płynące życzenia oraz przedstawienia. Odświętnie ubrane dzieci wyrażały miłość i wdzięczność swoim drogim Rodzicom poprzez występy artystyczne.
Po wspaniałych występach, w których dzieci zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne na twarzach rodziców zauważyć można było tylko jedno – wzruszenie i dumę ze swoich pociech. Następnie wspaniali artyści wręczyli gościom własnoręcznie wykonane prezenty.
Imprezę przygotowały: p. M. Węglowska, p. M. Żak, p. D. Gurgul, p. K. Machowska, p. M. Korzec, p. M. Kraj.
SPOTKANIE Z PISARKĄ
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnie 17 maja miał okazję gościć popularną autorkę książek dla dzieci i młodzieży-Panią Renatę Piątkowską i lektorkę Malwinę Kożurno. Celem spotkania było poruszenie trudnych tematów dotyczących II wojny światowej oraz przybliżenie postaci Ireny Sendlerowej, której pisarka poświęciła książkę „Wszystkie moje mamy”.
Pani Piątkowska w przejmujący i niezwykle obrazowy sposób opowiedziała uczniom kl. 5a, 5b, 6 o życiu w getcie. Szczególnie wzruszyła słuchaczy, opisując losy Szymona, głównego bohatera książki, który znalazł się wśród 2500 żydowskich dzieci wyprowadzonych poza mury getta przez pracownicę opieki społecznej, Irenę Sendlerową. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Zrozumieli, czym był Holokaust, ale także usłyszeli o niezwykłym bohaterstwie Ireny Sendlerowej, która ryzykując własnym życiem, pomagała żydowskim dzieciom przetrwać koszmar wojennej rzeczywistości.Opowieści pisarki były ilustrowane fragmentami książki „Wszystkie moje mamy” czytanymi przez lektorkę, Panią Malwinę Kożurno.
Spotkanie zostało zorganizowane przez bibliotekę szkolną, Publiczną Bibliotekę w Dębnie oraz Dębińskie Centrum Kultury. Uczestnicy mogli poprosić o wspólne zdjęcie z wyjątkowymi gośćmi oraz autograf sławnej pisarki.
Majówka z Książką w ramach Akcji „IV Przerwa na czytanie”
214 uczniów i 11 nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dębnie włączyło się w ogólnopolską akcję bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie.
Cała społeczność szkolna o wyznaczonej porze zgromadziła się obok budynku ZSP, aby na świeżym powietrzu i w promieniach majowego słońca poczytać ulubioną książkę, a tym samym promować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Organizatorami przedsięwzięcia były biblioteka szkolna i świetlica.
4
Szanowni Rodzice,
informujemy, że od poniedziałku 15 kwietnia 2019 r. strajk w naszej szkole zostaje zawieszony.
W dniach 15, 16, 17 kwietnia odbywają się egzaminy ósmoklasistów, toteż dni te są wolne od zajęć dydaktycznych dla uczniów klas I-VIII.
Przedszkole i oddziały przedszkolne funkcjonują normalnie.
Po Świętach Wielkanocnych szkoła rozpoczyna pracę 24.04.2019 r. (środa), zaś przedszkole i oddziały przedszkolne 23.04.2019 r. (wtorek).
Szanowni Rodzice,
informujemy, iż od poniedziałku 15 kwietnia 2019 r. przedszkole oraz oddziały przedszkolne pracują normalnie.
Egzamin ósmoklasisty zostanie przeprowadzony w dniach 15 – 17.04.2019 r.
Proszę, aby uczniowie przybyli do szkoły na godz. 8.30.
Wiosenna przerwa świąteczna trwa od 18 – 23.04.2019 r.
Szanowni Rodzice,
w związku z prowadzoną akcją strajkową od dnia 8 kwietnia 2019 r. informujemy, że w szkole nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.
Dla dzieci z oddziałow przedszkolnych oraz uczniów klas I-VIII, którzy przyjdą do szkoły zostaną zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
Od dnia 11 kwietnia 2019 r. w godz. 7.00-16.00 będzie funkcjonowało wyłącznie przedszkole (oddział dzieci 3-4 letnich).
Postępowanie uzupełniające
Postępowanie uzupełniające do publicznego przedszkola oraz oddziału przedszkolnego
Wnioski można składać w dniach od 8 kwietnia 2019 r. do 26 kwietnia 2019 r. do godz. 15.00.
Wielka Liga Czytelników
Szkolne eliminacje do etapu powiatowego IV Ogólnopolskiego Konkursu „Wielka Liga Czytelników” odbyły się 31.01.2019r. Wyłoniono dwie drużyny, które reprezentowały Zespół Szkolno-Przedszkolny w Dębnie.
Kategoria klas I – IV
- Dawid Pabian – klasa II
- Aleksandra Sacha – klasa II
- Julia Derlaga – klasa IV a
Kategoria klas V- VIII
- Klaudia Rysak – klasa V b
- Amelia Bachulska – klasa V b
- Milena Michałek – klasa V b
Etap powiatowy został przeprowadzony przez Bibliotekę Pedagogiczną w Brzesku w dn. 28.02.2019r. Uczniowie ZSP w Dębnie zajęli:
II miejsce - kategoria klas I – IV
III miejsce – kategoria klas V – VIII
Szkolnym koordynatorem konkursu i opiekunem drużyn była p. Agnieszka Śmietana.
Występ cyrku „Szok”
W piątek, 1 marca uczniowie oraz dzieci przedszkolne z ZSP w Dębnie tłumnie zgromadzili się na sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie odbywał się występ cyrku „Szok”.
Na początku wszyscy świetnie się bawili, odbijając wraz z klownem wielką, kolorową, plastikową piłkę. Później z zachwytem oglądano niesamowitą żonglerkę piłeczkami i maczugami. Występ po prostu zapierał dech w piersiach. Następnie znów była kolejna porcja śmiechu podczas występu klowna, który do wspólnej zabawy zaprosił też widzów z sali.
Były też pokazy jazdy na miniaturowych pojazdach, a na koniec uczestnicy występu mogli podziwiać i dotykać ogromnego węża. Na niektórych twarzach malowało się przerażenie, na innych obrzydzenie, a jeszcze inni z zachwytem patrzyli na wielkiego pytona.
Występ był bardzo udany, wszyscy doskonale się bawili i na pewno zapamiętają go na bardzo długo.
Sprawozdanie z Akcji Góra Grosza
Już po raz 19, w dniach od 26 listopada 2018 do 2 stycznia 2019 roku w szkołach i przedszkolach w całej Polsce organizowana była Akcja Góra Grosza. „Celem akcji było zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w domach dziecka, w rodzinach zastępczych w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać”. Nasza szkoła jak co roku również i w tym przyłączyła się do tej akcji. Za przeprowadzenie zbiórki odpowiedzialne były wolontariuszki z klasy VI Julia Fikas, Angelika Górka, Natalia Wnętrzak. Akcję koordynowała pani Dorota Pomykacz. Łącznie z klas I-VIII zebrano kwotę 400.00 złotych i przekazano organizatorowi Towarzystwo Nasz Dom za pośrednictwem Poczty Polskiej. Za wszystkie ofiarowane na ten cel datki bardzo serdecznie dziękujemy .
Spotkanie uczniów z grupą rekonstrukcyjną
W środę, 13 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie społeczności uczniowskiej z przedstawicielami historycznej grupy rekonstrukcyjnej. Uczniowie mieli okazję oglądać różnego rodzaju mundury żołnierskie oraz rozmaite typy broni żołnierzy z I i II wojny światowej. Ponadto rekonstruktorzy zaprezentowali sposoby walki wręcz oraz przy użyciu broni, jak również elementy musztry żołnierskiej.
Pokaz cieszył się wielkim zainteresowaniem. Wiedza, którą uzyskali uczniowie, na pewno okaże się dla nich przydatna i przyczyni się do lepszej znajomości historii Polski.
,,Jeżdżę z głową "
W dniach od dwudziestego stycznia do czwartego lutego 2019 roku w naszej szkole był realizowany projekt "Jeżdżę z głową", współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Spotkania odbywały się w ramach pozalekcyjnych zajęć sportowych.
Z naszej szkoły w programie łącznie wzięło udział 41 uczniów.
W ramach projektu „Jeżdżę z głową” - zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Dębno zostało zrealizowanych 20 godzin nauki jazdy na nartach, które były prowadzone przez profesjonalnych instruktorów. Zajęcia odbywały się na stoku narciarskim Jastrzębia. Projekt zakładał przede wszystkim nabycie przez uczestników umiejętności i podstaw poprawnej techniki jazdy na nartach.
W świątecznym nastroju
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, bo 21 grudnia 2018 roku w naszej szkole zorganizowane zostały wigilie klasowe. Każda klasa wraz z wychowawcą zgromadziła się w swojej pięknie przystrojonej sali lekcyjnej, gdzie wszyscy łamali się opłatkiem, składając sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Później przy wtórze kolęd jedzono barszcz z uszkami oraz rozmaite ciasta przygotowane przez uczniów i ich rodziców.
Po zakończonych wigiliach klasowych wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie w niezwykłej świątecznej scenerii Szkolne Koło Teatralne prowadzone przez panią Annę Hojnowską zaprezentowało jasełka. Furorę zrobił ksiądz Bogusław Załucki, który wcielił się w jedną z głównych ról. Na zakończenie pani dyrektor, Dorota Maria Ryba złożyła zgromadzonym uczniom, pracownikom szkoły oraz rodzicom świąteczne i noworoczne życzenia. Wszyscy długo oklaskiwali niezwykle barwne przedstawienie, a potem nucąc zasłyszane kolędy i pastorałki, rozeszli się do domów.
Szkolna zabawa andrzejkowa
W czwartek, 29 listopada 2018 roku odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Najpierw bawiły się klasy młodsze w rytm rozmaitych przebojów. Dzieci z klas I – III brały też udział w konkursach, zabawach oraz wróżbach andrzejkowych przygotowanych dla nich przez klasy starsze. Wiele dzieci założyło niezwykłe stroje jak chociażby księżniczek, wróżek czy rycerzy. Wszyscy świetnie się bawili i niechętnie kończyli imprezę.
Nieco później odbyła się zabawa dla klas starszych. Uczniowie z klas IV – VIII tańczyli przy najnowszych hitach muzyki pop, chociaż wielką popularnością cieszył się też przebój Sławomira pt. „Miłość w Zakopanem”. Parkiet cały czas był zapełniony, więc można wnioskować, że tegoroczna zabawa wspaniale się udała. Wszyscy z niecierpliwością czekają już na przyszłoroczne andrzejki.
Spotkanie z panem Włodzimierzem Wolnym
We wtorek, 13 listopada odbyło się w naszej szkole spotkanie z panem Włodzimierzem Wolnym, kombatantem II wojny światowej oraz wielkim polskim patriotą. W spotkaniu tym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Pan Włodzimierz Wolny, wojenne pseudonimy: Juhas, Mały urodził się trzeciego sierpnia 1921 roku w Krakowie i podczas II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej, czynnie działając w konspiracji na terenie Krakowa.
Podczas spotkania z młodzieżą naszej szkoły bardzo ciekawie i we wzruszający sposób opowiadał o swych wojennych przeżyciach. Brał też udział w kampanii wrześniowej 1939 roku. Wielokrotnie podczas rozmaitych działań wojennych cudem uniknął śmierci. Był też więźniem obozu koncentracyjnego „Płaszów”.
Po II wojnie światowej działał w Związku Harcerstwa Polskiego, pomagał dzieciom biednym, pracował też z trudną młodzieżą. Wielokrotnie był prześladowany przez władze komunistyczne. Jednak po przemianach ustrojowych w Polsce jego działalność została doceniona. Otrzymał wiele odznaczeń i medali np. Złota odznaka miasta Krakowa, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej i wiele innych.
Archiwum Aktualności