• DZIEŃ ZIEMI

          • W naszej szkole obchodziliśmy go 24 kwietnia. Z tej okazji można było się ubrać w kolory niebieski i zielony. Jak zwykle nasi uczniowie dali z siebie wszystko zakładając na siebie kolorowe kreacje!

          • Wycieczka do "Wiejskiej zagrody"

          • W bardzo ciepły i słoneczny piątek miesiąca - kwietnia dzieci z grupy ,,Słoneczek'' dzięki uprzejmości gospodarzy wybrały się do pobliskiej zagrody  wiejskiej. Mieliśmy okazję zapoznać się z zawodem rolnika, poznać i pooglądać na żywo zwierzęta takie jak : kozy, kucyki, psy, kury oraz świnki. Pani gospodarz opowiadała nam, jak wygląda opieka nad zwierzętami hodowlanymi, jak dbać o warzywa i owoce oraz mieliśmy okazję zobaczyć maszyny i sprzęty służące do pracy w polu. Pamiętając o higienie i ostrożności dostaliśmy zgodę aby dokarmić zwierzęta marchewką oraz chlebem. Wycieczka była bardzo rozwijająca oraz udana. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, ale pełni nowych doświadczeń i wzbogaceni o wiedzę oraz nowe umiejętności. Dziękujemy rolnikom za możliwość odwiedzin i mamy nadzieję - do zobaczenia za rok!

          • DYŻUR WAKACYJNY PRZEDSZKOLA

          • W roku 2023  Publiczne Przedszkole w ZSP w Dębnie pełni dyżur wakacyjny w dniach od 1 - 16 sierpnia.

            Wnioski o przyjęcie dziecka na dyżur wakacyjny można pobrać w sekretariacie szkoły.

          • DOJENIE KROWY W GRUPIE MISIE.

          • W ubiegłym tygodniu – 14 kwietnia, w ramach tematyki " Zwierzęta na wsi", Misie doiły krowę. Każdy miał możliwość spróbować dojenia krowy (zrobionej z kartonu) przez lateksową rękawiczkę wypełnioną mlekiem. Dzieci stanęły na wysokości zadania, zmieniając się w gospodarzy. Przedszkolaki miały przy tym wiele radości i zabawy.

          • Święto Patrona Szkoły

          • W dniu 24 marca obchodziliśmy w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Dębnie Święto Patrona.

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., podczas której ks. Proboszcz wspomniał o godnej naśladowania postawie Tadeusza Kościuszki –  mężnego i pracowitego patrioty. Następnie uczniowie, rodzice i nauczyciele przeszli do szkoły, gdzie kontynuowano obchody tego dnia. Przedstawiciele przedszkola oraz klasy 5, 6 i 8 przygotowali krótki montaż słowno-muzyczny poświęcony patronowi szkoły.

            W drugiej części uroczystości zebrani uczniowie, nauczyciele i goście mogli obejrzeć przygotowany przez rodziców spektakl „Bajkowy ambaras”. Aktorzy wcielili się w role baśniowych postaci, które obawiają się, że bajki zaczną umierać, jeśli dzieci przestaną je czytać. Spektakl miał zachęcić uczniów do sięgania po utwory światowej i polskiej klasyki literackiej, ale jednocześnie był zabawny i wzbudzał śmiech na widowni. Pojawili się: Zła Królowa, Jaś i Małgosia, krasnale oraz przedsiębiorcza Jadwiga, która w baśni kiedyś była Babą –Jagą. Na szczęście przybyła Wróżka Fantazja i uratowała zagrożony świat baśni, a Pani Bajka mogła wyjechać na upragnione wakacje. Może zabierze też Woźną?

          • WIOSENNA PRZERWA ŚWIĄTECZNA

          •     W dniach od 6 do 11 kwietnia 2023 r. uczniowie szkoły będą mieć wiosenną przerwę świąteczną. Na wniosek Rodziców szkoła może zorganizować zajęcia świetlicowe w dniach 6, 7 i 11 kwietnia 2023 r. 

               W przypadku, gdy Państwo są zainteresowani opieką świetlicową, prosimy o złożenie wniosku w sekretariacie szkoły do dnia 5 kwietnia (środa) ze wskazaniem dni oraz godzin w jakich dziecko będzie przebywać na świetlicy.

                Oddziały przedszkolne pracują bez zmian.

          • SPOTKANIE MIĘDZYPOKOLENIOWE W KLUBIE SENIOR

          • 31 marca 2023 roku w Klubie Senior+ Dębno odbyło się spotkanie międzypokoleniowe Pań z Klubu Seniora w Dębnie z Uczniami klasy drugiej z ZSP w Dębnie pod opieką wychowawczyni. Seniorki opowiedziały dzieciom o obrzędach i zwyczajach wielkanocnych, które pamiętały z dawnych lat. Te ciekawe historie z życia wzięte wprowadziły nas w okres świąteczny i na pewno pozostaną w pamięci dzieci na długo. Po tych opowieściach dzieci przedstawiły, w jaki sposób one spędzają Wielkanoc i jakie zwyczaje są jeszcze kultywowane w naszej okolicy. Na zakończenie spotkania Seniorki obdarowały dzieci samodzielnie wykonanymi odlewami gipsowymi, związanymi ze świętami wielkanocnymi. Dziękujemy Paniom z Klubu Seniora w Dębnie oraz Paniom z GOPS Dębno i Pani Joannie Wróbel z Biblioteki Publicznej w Dębnie za miłe i edukacyjne spotkanie oraz poświęcony dzieciom czas.

          • SUKCESY UCZNIÓW ZSP W DĘBNIE W XIV GMINNYM KONKURSIE NA „NAJPIĘKNIEJSZĄ PISANKĘ WIELKANOCNĄ”

          • Konkurs został zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Jaworsku oraz Dębińskie Centrum Kultury. Miał on na celu propagowanie tradycji Świąt Wielkanocnych, dziedzictwa kulturowego związanego z tworzeniem pisanek, twórczego spędzenia wolnego czasu, rozwijanie, kształtowanie wyobraźni plastycznej, ocalenie od zapomnienia typowych form twórczości ludowej.

            Do konkursu zgłoszono aż 89 prac ze szkół i przedszkoli z terenu Gminy Dębno!

            Wyniki ogłoszono 30 marca 2023 roku.

             

            W kategorii klas I-III– PISANKA NOWOCZESNA:

            I miejsce zajął Wojciech Gala z klasy pierwszej

            II miejsce Tymoteusz Wróbel z klasy drugiej

             

            W kategorii klas IV-VI - PISANKA TRADYCYJNA:

            III miejsce zajął Dawid Pabian z klasy szóstej

             

            W kategorii klas VII-VIII – PISANKA NOWOCZESNA:

            Wyróżniona została pisanka Barbary Bodury z klasy siódmej

             

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom, gratulujemy Laureatom, którzy poprzez udział w konkursie pielęgnują tradycje wielkanocne.

          • Wiosenne kanapki w grupie 5 i 6 latków

          • Wiosenne kanapki to rewelacyjne śniadanie lub po prostu smaczna przekąska, zwłaszcza wiosną. Podczas piątkowych zajęć przedszkolaki z grupy Misie i Sowy przygotowały wiosenne kanapki. Na stołach zagościły: pomidorki, sałata, rzodkiewka, szczypiorek, ogórek, papryka, jajka ser, wędlina oraz różne warzywne pasty.

            Dzieci z dużym zaangażowaniem zabrały się do pracy. Smarowały, kroiłyi układały produkty, tworząc na kanapkach wiosenne „obrazki”. Powstały myszki, biedronki i kwiaty kwitnące na łące. Przygotowane kanapki wyglądały naprawdę apetycznie.

            Miały mnóstwo witamin, ale przede wszystkim znakomicie smakowały.

            Dzieci podczas zajęć utrwalały znajomość produktów zdrowej żywności, ćwiczyły posługiwanie się nożem, a także utrwaliły zasady higieny przed przystąpieniem do pracy z jedzeniem.

            Takie kulinarne zajęcia bardzo podobały się przedszkolakom.

          • „Od nasionka do rośliny”

          • W marcu wraz z nadejściem wiosny dzieci z naszego przedszkola włączyły się do tworzenia przyrodniczych kącików w swoich salach. Pod okiem nauczycielek sadziły m.in.: marchew, pietruszkę, sałatę, owies wielkanocny, rzeżuchę, kwiaty i wiele innych warzyw.

            Zajęcia edukacyjne "Od nasiona do rośliny" miały na celu poszerzanie wiadomości dzieci na temat niezbędnych warunków do rozwoju roślin oraz założenie hodowli. Kącik przyrody jest dla dzieci doskonałym miejscem do prowadzenia częstych badań, eksperymentów i obserwacji. Dzięki bezpośredniej obserwacji dzieci mają możliwość, poznania cyklu rozwoju roślin. Ponadto uczą się systematycznej pielęgnacji podczas pełnienia codziennych dyżurów.

          • Akcja "Góra Grosza" podsumowana!

          • W dniach od 01.11.2022-28.02.2023 Szkolny Klub Wolontariusza przeprowadził w naszej szkole zbiórkę pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”, której organizatorem było Towarzystwo Nasz Dom.To akcja o charakterze dobroczynnym, a jej głównym celem ,jak co roku, było zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym, lecz w zawodowych rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Uczniowie naszej szkoły nie pozostali obojętni i chętnie się do tej zbiórki przyłączyli. Zebrano łącznie sumę 307.23 zł. Środki te zostały następnie przesłane na adres wskazany przez organizatora. Wszystkim, którzy włączyli się akcję, składamy serdeczne podziękowanie.

          • Odpłatność za obiady

          • Informujemy, że odpłatność  za obiady za miesiąc MARZEC 

            należy uiścić u intendenta do dnia  11.04.2023 r.  

            Opłata za żywienie wynosi 115,00 zł  ( 23 x 5,00 zł)

             

            Prosimy o terminowe regulowanie należności! 

          • Spotkanie z policjantem

          • 23 marca uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Dębnie wzięli udział w spotkaniu z policjantem. Podczas spotkań z poszczególnymi klasami przypomniane zostały zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, zasady właściwego zachowywania się w szkole i poza nią oraz w kontaktach z nieznajomymi.

          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW w XXII edycji Gminnego Konkursu Matematycznego o tytuł „Najlepszego matematyka gminy Dębno”

          • 29 marca 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Łoniowej odbył się XXII Gminny Konkurs Matematyczny
            o tytuł „Najlepszego matematyka gminy Dębno”. Naszą Szkołę reprezentowali: Maciej Płaneta z klasy IV, Marcin Bodura z klasy V, Alicja Bury z klasy VI, Barbara Bodura z klasy VII i Karolina Duch z klasy VIII a.

            Nasi uczniowie spisali się na medal. W dwuetapowym konkursie (I etap to zadania z zapałkami, II etap pisemny - test z zadaniami matematycznymi) zdobyli następujące miejsca:

            Alicja Bury po pełnej emocji dogrywce zajęła I miejsce, tym samym zdobywając tytuł Najlepszego matematyka gminy Dębno w kategorii klas szóstych.

            Marcin Bodura w kategorii klas piątych zdobył II miejsce.

            Barbara Bodura w kategorii klas siódmych zdobyła III miejsce

            Karolina Duch w kategorii klas ósmych, po zaciętej dogrywce, pokonując dwóch uczniów, zdobyła III miejsce.

             

            Wszystkim uczniom biorącym udział w Konkursie gratulujemy i cieszymy się z Ich sukcesów.

          • Kolejny sukces naszej uczennicy!

          • Zuzanna Hojnowska uczennica klasy drugiej zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim “Poezja jest jak obraz” w kategorii klas I-III. Uczennicę do konkursu przygotowała Pani Małgorzata Korzec.

            Gratulujemy sukcesu.

          • Spektakl teatralny "Odważny Pastuszek" w przedszkolu!

          • Ostatni, dosyć ponury i deszczowy poniedziałek miesiąca - marca upłynął nam w towarzystwie teatrzyku ,,Eden''. Aktorzy zaprezentowali nam spektakl pod tytułem ,,Odważny Pastuszek''.  Jest to historia pastuszka Dawida, który pomaga swojemu tacie - Królowi zapanować nad złym humorem. Trochę niedoceniany, najmłodszy syn władcy swoją odwagą i determinacją udowadnia, że bycie cierpliwym, dobrym i miłym potrafi czynić cuda. Jest to przedstawienie, które angażuje widzów do współtworzenia akcji. W trakcie trwania przedstawienia, dzieci mogły uczestniczyć w tworzeniu zagrody dla owieczek, wspólnym tańcu oraz śpiewaniu kołysanki. Wszyscy byliśmy zachwyceni spektaklem i wyciągnęliśmy z niego cenną lekcję. Dziękujemy!

          • Sukcesy naszych uczennic!

          • Julia Derlaga i Lidia Nalepa z klasy 8 „A” zostały finalistkami kuratoryjnych konkursów przedmiotowych! Julia z sukcesem reprezentowała nas w Małopolskim Konkursie Języka Polskiego , Lidia zaś w Małopolskim Konkursie Historycznym. To były piekielnie trudne zawody, które nasze uczennice ukończyły z wysokim wynikiem w skali województwa. Julia i Lidia poza wiedzą zyskały tym osiągnięciem także punkty rekrutacyjne do szkół średnich. Gratulujemy uczennicom oraz ich opiekunom i życzymy dalszych sukcesów.

          • PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY!

          • 21 marca rozpoczęła się wiosna. Niestety w ten dzień pogoda nie dopisała, ale nasi uczniowie spisali się na medal! Wiosnę przywitali ubierając się w kolor zielony. A oto krótka fotorelacja z tego dnia.

          • Wiosenna wycieczka

          • Celebrując pierwszy dzień wiosny klasa 7 wybrała się we wtorek na wycieczkę do Krosna gdzie znajduje się Muzeum Pól Bitewnych oraz do Bóbrki w której mieści się Muzeum Przemysłu Naftowego . Kustosz muzeum w Krośnie - pasjonat, historyk i poszukiwacz historii, współautor wielu odcinków telewizyjnego serialu „Było nie minęło”- z pasją, erudycją i wielką wiedzą oprowadził nas po wspaniałym muzeum, mieszczącym się w dużej części w schronie gdzie zgromadzone eksponaty biją na głowę ekspozycje Muzeum AK w Krakowie! To było prawdziwe, niesamowite spotkanie z historią jakiej nie da się doświadczyć na żadnej lekcji!

            Z Krosna - wykorzystując fantastyczną pogodę pojechaliśmy do Bóbrki. Tam na 20 hektarach położone jest cudowne muzeum. Szliśmy obok szybów naftowych ( także pracujących) , widzieliśmy wydobywającą się z ziemi prawdziwą ropę ( którą można było nawet dotknąć!), poznaliśmy pracę dawnej kuźni, kieratu, odwiertów i szybów naftowych. Na koniec można było porozmawiać z Ignacym Łukasiewiczem, którego kapitalny awatar ze swadą opowiada o procesie produkcji nafty. Chętni mogli także zapalić prawdziwą - pierwszą w świecie lampę naftową. Wspaniała wycieczka, kapitalne lekcje muzealne. Cudowne przeżycie pierwszego dnia wiosny- bez jednej frytki!! ( kto był wie o co chodzi). Polecamy każdej szkole i każdemu uczniowi.